Hizmet işletmelerinde yöneticilerin liderlik özelliklerinin çalışanların örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisi: Tokat ili örneği
The effects of executives' leadership skills on workers' organizational commitment and cease of employment intention in service business: Tokat province example
  1. Tez No: 574163
  2. Yazar: SALİH ERDEM DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ülkemizde çeşitli faaliyet kollarında ve farklı alanlarda hizmet ve mal vb. üreten işletmeler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de çalışanların doğrudan işletmeyle ve işletme yöneticisiyle iç içe olduğu hizmet işletmeleridir. Bu araştırmada, hizmet işletmelerinde yöneticilerin liderlik özelliklerinin çalışanların örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisinin olup olmadığının tespitini yapmak amaçlanmıştır.Araştırmada, ilişkisel araştırma modellerinden olan korelasyonel araştırma modeli kullanılmıştır. Yapılan araştırmanın evreni, Tokat il merkezi sınırları içerisinde bulunan, işyeri faaliyet alanı olarak hizmet alanında yer alan toplam 73 işletmede belirsiz süreli iş sözleşmesine tabi çalışan işçilerden oluşmaktadır. Basit seçkisiz örnekleme metodu ile seçilmiş araştırmanın evrenini temsil eden örneklem,Tokat il merkezi sınırları içerisinde bulunan, işyeri faaliyet alanı olarak hizmet alanında yer alan işyerlerinde belirsiz süreli iş sözleşmesine tabi çalışan 267 kişiden oluşmaktadır.Araştırmada veri toplama tekniklerinden anket kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen veriler, SPSS for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.Analizlerin yorumlanmasında faktör analizi,korelasyon ve regresyon analizleri ve parametrik olmayan analizlerden Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, bulguların analizleri incelendiğinde korelasyon ve regresyon analiz sonuçlarını neticesinde hizmet sektöründe yöneticilerin liderlik tarzlarının artış göstermesi, hizmet sektöründe çalışanların örgüte bağlılığını arttırırken çalışanların işten ayrılma niyetlerini de azalttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, there are enterprises working in various sectors providing services and producing goods. One of them is service enterprises where employees are directly intertwined with the enterprise and the business manager. In this research, it is aimed to determine whether the leadership characteristics of managers in service enterprises affect employees' organizational commitment and their intention to quit. In the research the correlational research model, which is one of the relational research models, is used. The population of the research consists of workers working under indefinite term employment contracts in 73 enterprises, which are located in the service area, operating within the boundaries of Tokat city centre. The sample representing the population of the study selected by simple random sampling method is composed of 267 persons working under indefinite term employment contracts in enterprises, which are located in the service area, operating within the boundaries of Tokat city centre. In the research, questionnaire method, which is one of the data collection techniques is used. The data obtained from the study has been analysed using SPSS for Windows 22.0 software. Factor analysis, correlation and regression fields and Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests have been used for the interpretation of the analyses. In consequence of the research; when the analysis of the findings are examined, as a result of correlation and regression analysis results, it is concluded that the increase in leadership styles of managers in the service sector increases service sector employees' organizational commitment while decreasing their intention to quit.