Kentsel tasarıma doğadan ilham almak: Biyomimikri
Taking inspiration from nature to urban design: Biomimicry
  1. Tez No: 621921
  2. Yazar: HIZIR EMRE SEYMENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehircilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sadece bir insan ömrü kadar olan son 50 yıllık sürede, Dünya nüfusu iki kat artmış, vahşi yaşam nüfusu ortalama yüzde 60 azalmıştır. Bu nedenle sürdürülebilir uygulama ve tasarımların dünyanın geleceği için olmazsa olmaz bir gereklilik olduğu kabul edilmiştir. Tasarlanan ufak bir nesneden mimari yapılara ve kentlere kadar sürdürülebilir olma ve doğa ile uyumlu olma prensibi vazgeçilemeyecek bir karardır. Biyomimikri, sürdürülebilirlik de dâhil, tasarımın duyduğu her türlü ekolojik ihtiyacı ve problem çözme becerilerini doğrudan doğanın içerisinden almaktır. İnsanlar oluşturdukları kentleri en az doğa kadar başarılı ve yaşanabilir kurgulamalı ve yeniden düzenlemelidir ki canlıların yaşam çevrelerini bozmadan sürdürülebilir ve yaşanabilir kentsel mekânlar oluşturulabilsin. Tezin amacı buradan hareketle doğadan ilham alarak tasarlamak olarak özetlenebilecek biyomimikri kavramını kentsel tasarımda bir ilke ve düşünce biçimi olarak ele almaktır. Ülkemizde biyomimikriyi kentsel ölçekte ele alan bir tez bulunmaması tezin yazılma gerekçesini oluşturmaktadır. Yapılan çalışma ile iki soruya cevap aranmaktadır. İlki, hâlihazırdaki biyomimetik üretimler/projeler kentsel tasarıma katkı sunabilir mi? İkincisi, biyomimikri düşüncesi kentsel tasarım projesine başlamadan bir yaklaşım ve tasarım ilkesi olarak kullanılabilir mi? Bu doğrultuda yöntemde belirtilen kavram setleri ve araştırma konuları üzerinden kentsel tasarıma ilham verebilecek biyomimikri örnek incelemesi yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde tezin yazılış amacı, gerekçeleri, kapsamı, yöntemi, araştırma soruları ve literatür özetine yer verilmiştir. İkinci bölümde, tezin başlığında da yer alan ve tezin omurgasını oluşturan iki kavram, biyomimikri ve kentsel tasarım açıklanmıştır. Üçüncü bölümde kentsel tasarım ile biyomimikrinin ilişkisi incelenmiş ve kentsel tasarıma yön verecek biyomimetik tasarım yaklaşımı oluşturulmuştur. Tezin son bölümünde yapılan çalışmalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The population of the world has doubled in the last fifty years, which is only one human life, and the wildlife population has decreased by an average of sixty percent. In recent years, sustainable practices and designs have been accepted as a sine qua non for the future of the world. The principle of sustainability and harmony with nature, from a small object, to architectural structures and cities, is an indispensable decision. Biomimicry means getting all kinds of ecological needs and problem-solving skills that the design, including sustainability, directly out of nature. People should create cities as successful and livable as nature, so that they can create sustainable and livable urban spaces without disturbing the living environment of living things. The aim of the thesis is to examine the concept of biomimicry as a principle and a form of thought in urban design, which can be summarized as designing by taking inspiration from nature. The reason for writing this thesis is the absence of a thesis example that has previously addressed biomimicry on an urban scale. The study is looking for two questions. First, can existing biomimetic productions / projects contribute to urban design? Second, can biomimicry be used as an approach and design principle without starting urban design project? In this respect, biomimicry case study which can inspire urban design has been done through concept sets and research topics mentioned in the method. In the first part of the study, the purpose, the reasons, the scope, the method, the research questions and the literature summary of the thesis are given. In the second part, Biomimicry and Urban Design, which are also included in the title of the thesis and which constitute the backbone of the thesis, have been explained. In the third chapter, the relationship between urban design and biomimicry has been examined and biomimetic principles have been formed to guide urban design. The studies conducted in the last section of the thesis were evaluated.