Dört ve beş yıldızlı otel çalışanlarının liderlik algılarının iş tatmini üzerindeki etkilerine yönelik bir alan araştırması: Sakarya ili örneği
A field research on the effects of four-and five-star hotel employees' perceptions of leadership on job satisfaction
- Tez No: 696316
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİD KINGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüz hizmet sektöründe emek yoğun bir işleyiş, personel motivasyonunun önemli olduğu ve üretim ile tüketimin aynı zamanda gerçekleştiği otel işletmelerinde yöneticilerin benimsedikleri liderlik tarzları ve çalışanların iş tatmin düzeyleri gibi etkenler otel işletmelerinin amaçladıkları hedeflerine ulaşabilmeleri ve sürdürülebilirlikleri için önem arz etmektedir. Bu çalışmada da dört ve beş yıldızlı otel çalışanlarının liderlik algılarının iş tatmini üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın amacı, liderlik tarzlarının dört ve beş yıldızlı otel çalışanlarının liderlik algılarının iş tatmini üzerindeki etkisini tespit etmektir. Çalışmada ayrıca çalışanların demografik özelliklerinin liderlik tarzları ve iş tatmini üzerindeki etkisi de araştırılmıştır. Hedeflenen bu amaç ile yapılan çalışmada, öncelikle konuyla alakalı detaylı literatür taraması yapılmış ve benzer çalışmalar incelenmiştir. Sonra örneklem olarak dört ve beş yıldızlı otel çalışanları seçilmiştir. Çalışmanın evrenini Sakarya ilindeki dört ve beş yıldızlı otel çalışanları oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini evren içerisindeki turizm işletme belgeli otellerin çalışanları oluşturmaktadır. Daha sonra Sakarya ilindeki turizm işletme belgeli dört ve beş yıldızlı otellerin 301 çalışanından anket tekniği ile veriler toplanmıştır. Ankette veri toplama aracı olarak Liderlik Tipi Ölçeği ve Minnesota İş Tatmin Ölçeğinden faydalanılmıştır. Anket tekniği ile toplanan bilgiler ile faktör analizi, yüzde ve frekans analizi, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon testi ve liderlik algılarının iş tatminine etkisi çoklu doğrusal regresyon analizi ile incelenmiştir. Çalışmada tespit edilen verilerde liderlerin demokratik liderlik, otoriter liderlik ve etkileşimci liderlik tarzlarını benimsemeleri Sakarya'daki dört ve beş yıldızlı otel çalışanlarının içsel tatmin seviyeleri istatistiksel açıdan anlamlı bulmaktadır. Ayrıca liderlerin demokratik liderlik ve etkileşici liderlik tarzlarını benimsemesi Sakarya'daki dört ve beş yıldızlı otel çalışanlarının dışsal tatmin seviyelerini istatistiksel açıdan olumlu bulmaktadır. Fakat liderlerin otoriter liderlik tarzını benimsemeleri Sakarya'daki dört ve beş yıldızlı otel çalışanlarının dışsal tatmin seviyelerini istatistiksel açıdan olumsuz bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's service industry is a labor intensive operation, staff motivation is important, and safety managers in the hotel industry where production and consumption occur at the same time factors such as leadership styles and employee job satisfaction levels of the hotel business to achieve their goals and aim for sustainability is important. In this study, the effect of leadership perceptions of four-and five-star hotel employees on job satisfaction was investigated. The aim of the study is to determine the impact of leadership perceptions on job satisfaction of four and five star hotel employees. The study also investigated the impact of employee demographics on their leadership style and job satisfaction. In the study conducted with this aim, a detailed literature review was conducted on the subject and similar studies were examined. Then four-and five-star hotel employees were selected as a sample. Four-and five-star hotel employees in Sakarya province constitute the universe of the study. The sample of the study is composed of employees of hotels with tourism business certificates in the universe. Later, data was collected from 301 employees of four-and five-star hotels with tourism business certificates in Sakarya province using the survey technique. The survey used the leadership type scale and the Minnesota job satisfaction scale as a data collection tool. Factor Analysis, Percentage and frequency analysis, correlation and regression analysis were performed with the information collected by the survey technique. Relationships between research variables Pearson correlation test and the effect of leadership perceptions on job satisfaction were studied by multiple linear regression analysis. In the data identified in the study, leaders ' adoption of Democratic leadership, authoritarian leadership and interactive leadership styles makes internal satisfaction levels of four-and five-star hotel employees in Sakarya statistically significant. In addition, the adoption of a Democratic leadership style by leaders finds the external satisfaction levels of four-and five-star hotel employees in Sakarya statistically positive. But the fact that leaders adopt authoritarian leadership and interactive leadership styles makes the external satisfaction levels of four-and five-star hotel employees in Sakarya statistically negative.