Henry James's novels within and beyond the tradition of the Victorian bildungsroman
Viktoryan oluşum romanı geleneği dahilinde ve ötesinde Henry James'in romanları
- Tez No: 574212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PETRU GOLBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma Viktorya Dönemi sanatçısı Henry James'in edebi çalışmalarını, Viktorya Dönemi Oluşum Romanı geleneği çerçevesinde ve bu çerçevenin ötesinde tartışmayı amaçlamaktadır. Henry James'in Roman Sanatı isimli edebi eleştiri yazısı, Roderick Hudson ve Bir Kadının Portresi isimli eserleri ile birlikte bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Konu öncelikle, kullanılan eleştirel yaklaşımların, roman sanatının uzun bir olgunlaşma süreci yaşadığı edebi zaman çizelgesiyle ilişkilendirilerek tanıtılmasıyla tartışılmış ve detaylandırılmıştır. Bu bağlamda, kendisinden önceki roman ekollerine kıyasla sahip olduğu ayırt edici özellikler açıklanarak, Viktorya Dönemi Oluşum Romanının edebi sistemde nasıl ortaya çıktığı analiz edilmektedir. Henry James'in romanları, realist ekolden (Charles Dickens'ten Büyük Umutlar ve Charlotte Brontë'den Jane Eyre) ve realist olmayan ekolden romanlarla (Walter Pater'den Marius the Epicurean) karşılaştırmalı olarak analiz edilerek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at discussing Victorian artist Henry James's literary practice within and beyond the framework of the Victorian Bildungsroman tradition in order to reveal the ways in which James's novels follow and at the same time depart from this literary phenomenon. The Art of Fiction by Henry James is the subject matter of this study alongside his famous novels Roderick Hudson and The Portrait of a Lady. The subject matter is discussed and elaborated first by introducing the adopted critical approaches in relation to the literary timeline in which fiction embarked on a long process of maturation. In this context, while asserting its distinguishing features from other types of fiction, it is analysed how the Victorian Bildungsroman flourished as a genre. Henry James's novels are approached through a comparative analysis in relation to the texts from the realist school (Charles Dickens's Great Expectations and Charlotte Brontë's Jane Eyre) and from the non-realist school (Walter Pater's Marius the Epicurean).