Tamir edilen rotator cuff rüptürü hastalarında lateral akromioplasti sonuçlarımız
Results of lateral acromioplasty in patients with repaired rotator cuff rupture
  1. Tez No: 574211
  2. Yazar: GULMAMMAD FARZIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. MAHMUT UĞURLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüz şartlarında artroskopik girişimler hızla önem kazanmakta ve geliştirilmektedir.Bu sayede anatomik ve patolojik yapılar daha iyi değerlendirilebilmekte ve gerekli müdaheleler daha iyi bir görüntü kalitesi ile yapılabilmektedir.Bu aynı zamanda hastanın kan kaybı,yumuşak doku travması,yara skarı,ameliyat sonrası ağrısının daha az olmasını sağlamaktadır.Bu girişimin uygulanmasıyla yeterli başarının elde edilmesinde uygun hasta ve tıbbi endikasyonların belirlenmesinin yanında cerrahın bilgi ve deneyimi de oldukça önemlidir. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde RM yırtığı ve subakromial sıkışma nedeniyle 2015-2018 yılları arasında konservatif tedaviye yanıt vermeyerek cerrahi yapılan hastalar değerlendirildi. RM'de tam kat yırtığı olan ve subakromial sıkışması olan 57 hasta çalışmaya dahil edildi. Tam kat yırtığı olup artroskopik RM tamiri, anterior akromioplasti ile beraber ALA yapılan hastalar birinci grup olarak belirlendi (Grup 1). Tam kat yırtığı olup artroskopik RM tamiri ve sadece anterior akromioplasti yapılan hastalar ise ikinci grup olarak belirlendi (Grup 2). Grup 1 30 hastadan, grup 2 ise 27 hasta tarafından oluşturuldu. Hastalarımız ALA (-) ve ALA (+) olarak 2 gruba ayrılmış; preoperatif ve postoperatif dönemlerde Constant ve Oxford skalaları ile değerlendirilmiştir. Constant skalasına göre yüksek skorlar, Oxford skalasına göre ise düşük skorlar elde edilmesi pozitif yönde anlamlıdır.Her iki skalaya göre de ALA (+) olan hasta grubunda daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Hastaların hem ağrı hem de fonksiyonel açıdan daha iyi hale geldiğini göstermektedir. Buna dayanarak ALA yaptığımız hastalarda postoperatif dönemde yapılan tendon tamirinin daha iyi iyileştiği ve korunduğunu düşünmekteyiz. Ayrıca yapılan ölçümlerimiz sonucunda ALA yapılan grupta preoperatif olarak ölçülen CSA değerini 37.93±2.64 (ortalama±SS) den postoperatif dönemde 33.13±1.33 (ortalama±SS) değerine düşürdük. Böylece yüksek olan CSA değerini olması gereken ideal değer aralığına çektiğimizi gördük.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, arthroscopic interventions are rapidly gaining importance and being developed. In this way, anatomical and pathological structures can be evaluated better and the necessary interventions can be performed with a better image quality. Besides the determination of patient and medical indications, the knowledge and experience of the surgeon is very important. Patients who did not respond to conservative treatment between 2015-2018 due to RC rupture and subacromial impingement in the Orthopedics and Traumatology Clinic of Ankara Yıldırım Beyazıt University Faculty of Medicine were evaluated. Fifty-seven patients with full-thickness tear and subacromial impingement in RM were included in the study. Patients who underwent ALA with arthroscopic RC repair and anterior acromioplasty were identified as the first group (Group 1). Patients who underwent arthroscopic RC repair and complete anterior acromioplasty were the second group (Group 2). Group 1 consisted of 30 patients and group 2 consisted of 27 patients. Our patients were divided into two groups as ALA (-) and ALA (+); Preoperative and postoperative periods were evaluated with Constant and Oxford scales. It was positively significant to obtain high scores according to Constant scale and low scores according to Oxford scale. It shows that patients have improved both pain and functionally. Based on this, we think that postoperative tendon repair is improved and preserved in patients with ALA. In addition, as a result of our measurements, we reduced preoperative CSA values from 37.93 ± 2.64 (mean ± SD) to 33.13 ± 1.33 (mean ± SD) in the ALA group. Thus, we have seen that the higher CSA value is reduced to the ideal range.