Akışkan gücü kontrol ve iletim sistemlerinin tasarımı ve uygulanması
- Tez No: 57423
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET: Akışkan gücü kontrol ve iletim sistemleri bir diğer adıyla güç hidroliği konusu günümüzde hem yurdumuzda hem de dünyada otomasyon ve elektronik sistemlerin de gelişmesiyle birlikte büyük önem kazanmıştır. Artık makinaların kontrol edilmesinde zamandan tasarruf edebilmek amacıyla daha hızlı ve daha dinamik sistemler ile mümkün olan en az enerji sarfîyatıyla makina hareketlerini kontrol edebilmek için geliştirilmiş sistemler kullanılmaktadır. Elektronik teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte hem stasyoner hem de mobil sistemlerde ilerleyen senelerde çok hızlı gelişmeler yaşayacağımız anlaşılmaktadır.Konu ile ilgili olarak gelişen ve süratle değişen dünyadaki teknolojik gelişmeleri ülkemize getirebilecek ve sistem tasarımı yapabilecek teknik elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır.Belki de ülkemizin 2000'li yılların teknolojisine uyum sağlayabilmesi için makina mühendisliğinin bu özel ve deneyim gerektiren konusuna hakim olmak hem yerli makina üreticilerinin dış pazarlara açılabilmesi hem de makina kullanıcılarının daha kısa zamanda ve daha az enerji sarfiyatı ile birim maliyeti düşük olan ürünlerinin dış pazarlarda rekabet şansına sahip olmasını sağlayacaktır. Konunun son derece güncel ve geniş bir uygulama alanına sahip olması ve bu konu ile ilgili genel kapsamlı Türkçe eserlerin çok az olması nedeniyle güç hidroliği konusunda bir çalışma yapma gereğini hissettim. Çalışmamın ilk bölümünde genel olarak hidrolik sistemlerin nerelerde kullanıldığı, sınıflandırması ile avantaj ve dezavantajlanndan bahsettikten sonra ikinci bölümde hidrolik güç iletim ve kontrol sistemlerinde kullanılan elemanların tanıtılması ve işlevleri konusunda bilgi vermeye çalıştım.Tezin üçüncü bölümünde ise bir hidrolik sistemin ne şekilde tasarlanması gerektiğini hesap örnekleri ile birlikte vermeye çalıştım. IXDördüncü bölümde ise uygulama örneği olarak seçilen bir plastik enjeksiyon makinasının hidrolik devre şeması üzerinde açıklamalarıyla birlikte hesaplamaları yapılmıştır. Bu tezin dördüncü bölümünde verilen uygulama örneği ve hesaplamalar açık sistem hidrolik sistemlere bir örnek teşkil etmektedir kapalı devre sistemlerin statik hesaplan tez kapsamına alınmış, fakat dinamik analiz kısmı tezin kapsamı dışında tutulmuştur.Konuyu daha ileri seviyelere götürmek için hidrolik sistemlerin dinamik davranışım da inceleyen türde çalışmalar ayrıca yapılabilir. Tezin son bölümünü oluşturan beşinci bölümde ise hidrolik transmisyon sistemlerinin analizinin bilgisayar destekli olarak nasıl yapılabileceğine değinilmiş olup program algoritması verilmiştir. Çalışmamın hem kendi mesleki açımdan ilerlememe hem de kullanıcı ve tasarımcılara bir rehber olarak faydalı olacağım umuyorum. Tayfun ARIN. Eylül 1996. X
Özet (Çeviri)
ABSTRACT : Fluid power control and transmission system in other words fluid power has been getting more important not only in the world but olso in our country due to proceeding automation and electronic system.By considering machine control, developed systems are being used in order to avoid waste of time and energy. While electronic technology is progressing,it will be noticed that rapid devolopement in stationery and mobile system will be seen in the future. Engineers and technicans should make proper system design so that we can be competitive in other markets. Providing that using optimum designs,our machine manufacturer will enter foreign market easily.The subject has an actual and immense application field and there is no specific information in Turkish. For this reason, I felt that a study on this matter would be very needful. In the first chapter,it is discussed in which areas hydraulic systems are being used,their classificarions advantages anddisadvantages.The second chapter consists of introduction of components and their functions which are used in hydraulic power transmissions and control. The subsequent chapter discusses with examples how the hydraulic system should be designed. İn the fourth chapter an example of a plastic moulding machine hydraulic circut discussed and calculations were givenjn the last chapter it is discussed how a typical open loop hydraulic system should design with computer aided techniks and algorithm is given. Close loop systems are considered only in the static calculations.lt dpes not comprise the dynamic analysis can be done in the future to progress the subject. XII hope that this study helped me to proceed my professional carrears and it will be hejpful and guide for engineers and users. Tayftın ARIN. Eylül 1996 xn