Bazı bitkisel yağların sivrisinek larvaları (Culicidae:Diptera) üzerine toksik etkisinin belirlenmesi
Determination of toxic effect of some plant oils on mosquite larvae (Culicidae:Diptera)
- Tez No: 574266
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, sivrisinek larvalarına (Culicidae) karşı 5 adet bitkisel yağ (Salvia officinalis L., Rosmarinus officinalis L., Lavandula sp., Origanum minutum, Melissa officinalis L., Mentha tomentosa var. villosa Benth) ve Neem Azal T/S (Azadiraktin)'nin toksik etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, laboratuvar koşullarında bitkisel yağların farklı dozlarının (10, 50, 100 ve 200 ppm) sivrisinek larvalarına karşı etkileri araştırılmıştır. Ölüm oranları uygulamadan 1,2, 3, ve 4 gün sonra sayım yapılarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; tüm bitkisel yağlarda doza bağlı olaraktan sivrisinek larvalarına karşı ölüm oranı artmıştır. Uygulamadan 4 gün sonra elde edilen LD90 değerlerine bakıldığında; uygulamalarınsırasıyla S. officinalis'te70,67 ppm, R. officinalis'te 72,18 ppm, O. minutum'da160,13 ppm, Lavandula sp. 57,73 ppm, M. officinalis'te 63,71 ppm, M. tomentosa da185,22 ppm ve Azadiraktinde 152,06 ppm olarak bulunmuştur. Çalışmada kullanılan tüm yağlar LD değerlerine göre birlikte değerlendirildiğinde; Lavandula sp.,M. officinalis, S. officinalis,R. officinalis, O. minutumve, Azadiraktin'in sivrisinek larvalarına karşı en toksik olduğu belirlenmiştir. Sivrisinek larvalarına en az toksik bitkisel yağın ise M. tomentosa yağı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, 5 vegetable oils against the mosquito larvae (Culicidae) (Salvia officinalis L., Rosmarinus officinalis L., Lavandula sp., Origanum minutum, Melissa officinalis L., Mentha tomentosa var. villosa Benth) and Neem Azal T/S (To determine the toxic effects of azadiraktin).In the study, the effects of different doses of vegetable oils (10, 50, 100 and 200 ppm) against mosquito larvae were investigated in laboratory conditions. Mortality rates were determined by counting after 1,2, 3 and 4 days. According to the research results; In all vegetable oils, the mortality rate against mosquito larvae increased depending on the dose.Looking at the LD90 values obtained 4 days after the application; S. officinalis60te70,67 ppm in R. officinalis, 72,18 ppm, O. minutum1,60,13 ppm, Lavandula sp. 57.73 ppm, M. officinalis 63.71 ppm, M. tomentosa 185.22 ppm and Azadiraktinde 152.06 ppm were found.All the oils used in the study were evaluated according to LD values; Lavandula sp., M. officinalis, S. Officinalis, R. officinalis, O. minutum, and Azadiraktin were the most toxic to mosquito larvae.Mosquito larvae were found to be the least toxic vegetable oil M. tomentosa oil.