Akkaraman ve İvesi erkek kuzularının besi performansı ve karkas özlliklerinin karşılaştırılması
Comparison of fattening performance and carcass traits measurements of Akkaraman and Awassi male lambs
  1. Tez No: 574280
  2. Yazar: ARKAN ARSHAD BURHAN ALDEEN KHADRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma 28.05.2018 – 05.08.2018 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Prof. Dr. Orhan Düzgüneş Araştırma ve Uygulama Çiftliği küçük baş tesislerinde yürütülmüştür. Araştırmada Akkaraman ve İvesi ırklarına mensup 10'ar baş erkek kuzu sütten kesim çağında ortalama 20 kg canlı ağırlığında ve 2.5 aylık yaşta entansif besiye alınmıştır. Kuzular besi süresince (70 gün) günlük 150 g kuru yonca otu ve ad-libitum olarak kesif yem verilmiştir. Açık ağıllarda, aynı çevre şartlarında ve benzer yem materyali kullanılarak besiye alınan kuzuların, canlı vücut ölçüleri, besi performansları, karkas özellikleri ve et kaliteleri karşılaştırılmıştır. Kuzuların besi süresince kazandıkları toplam canlı ağırlık, günlük canlı ağırlık artışı, toplam yem tüketimi ve 1 kg canlı ağırlık için tükettikleri yem miktarı Akkaraman ve İvesiler için sırasıyla; 21.70 ve 19.60 kg; 314 ve 284 g; 106.8 ve 89.9 kg; 4.93 ve 4.61 olarak bulunmuştur. Kesim ve karkas özelliklerine yönelik yapılan incelemede Akkaraman ve İvesi kuzuların kesim ağırlığı 43.28 ve 39.66 kg, sıcak karkas ağırlığı 21.80 ve 19.40 kg, soğuk karkas ağırlığı 21.35 ve 18.90 kg, soğutma kaybı % 2.16 ve 2.68, karkas randımanı % 49.29 ve 47.62, sol yarım karkas ağırlığı 9.26 ve 8.47 kg, but ağırlığı 3.20 ve 2.84 kg, sırt-bel ağırlığı 2.13 ve 1.92 kg, omuz başı ağırlığı 597 ve 487 g, boyun ağırlığı 595 ve 672 g, kol ağırlığı 1.60 ve 1.52 kg, etek ağırlığı 1.14 ve 1.02 kg olarak tespit edilmiştir. Akkaraman ve İvesi kuzuların kesim sonrası karkas ölçülerinden göğüs derinliği 27.1 ve 25.9 cm, göğüs genişliği 18.7 ve 17.5 cm, göğüs çevresi 75.2 ve 73.5 cm, but uzunluğu 39.9 ve 39.4 cm, but genişliği 7.44 ve 7.20 cm, but derinliği 10.3 ve 10.0 cm, but çevresi 27.1 ve 26.9 cm, sağrı genişliği 19.9 ve 18.1 cm, karkas uzunluğu 76.6 ve 76.4 cm olarak belirlenmiştir. Doku kompozisyonu analizi amacıyla alınan örneklerin incelenmesi sonucu kaburga kısmındaki kas, kemik, kabuk yağı, kas arası yağ ve atılan oranları Akkaraman ve İvesi kuzularında sırasıyla; % 52.4, 53.3; % 20.3, 22.0; % 18.4, 13.5; % 6.4, 7.7 ve % 2.5, 3.6 olarak saptanmıştır. Çalışmada Akkaraman ve İvesi kuzuların göz kası alanındaki pH, sertlik ve renk parametrelerinden L *, a *, b *, Ho ve C değerleri sırasıyla; 5.39, 289.9, 38.06, 16.45, 3.03, 10.20, 16.74 ve 5.37, 286.2, 39.47, 15.68, 4.10, 14.65, 16.24 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted in Selçuk University, Faculty of Agriculture, Department of Animal Science Prof. Dr. Orhan Düzgüneş Research and Application Farm during the period between 28.05.2018 - 05.08.2018 to compare fattening performance of Akkaraman and Awassi lambs. In this research, a total of 20 lambs were used, and each genotype group consisted of 10 male lambs about 2.5 months of age, which at the beginning of the live weight was averaged 20 kg. Lambs were fed up with ad-libitum concentrated feed and given 150 g dehydrated alfalfa to each animal for a fattening period of 70 days. Body measurements, fattening performances, carcass characteristics and flesh quality of lambs were compared under the same environmental conditions and by using similar feed material. During the fattening period of lambs, the total live weight gain, daily live weight gain, total feed intakes and the feed conversion ratios of Akkaraman and İvesi lambs were found 21.70 and 19.60 kg, 314 and 284 g, 106.8 and 89.9 kg and 4.93 and 4.61 respectively. In the study was carried out for slaughter and carcass characteristics, the slaughter weight of Akkaraman and Ivesi lambs was 43.28 and 39.66 kg, hot carcass weight was 21.80 and 19.40 kg, cold carcass weight 21.35 and 18.90 kg, cooling loss was % 2.16 and % 2.68, dressing percentage was % 49.29 and % 47.62, left half carcass weight 9.26 and 8.47 kg, leg weight 3.20 and 2.84 kg, back-loin weight 2.13 and 1.92 kg, fore ribs weight 597 and 487 g, neck weight 595 and 672 g, shoulder weight 1.60 and 1.52 kg, flank weight 1.14 and 1.02 kg, chest depth 27.1 and 25.9 cm, chest width 18.7 and 17.5 cm, chest girth 75.2 and 73.5 cm, leg length 39.9 and 39.4 cm, leg width 7.44 and 7.20 cm, leg depth 10.3 and 10.0 cm, leg girth 27.1 and 26.9 cm , rump width 19.9 and 18.1 cm and carcass length 76.6 and 76.4 cm respectively.