Gıda takviyesi tablet formülasyonlarında kullanılmak üzere kitre zamkı temelli taşıyıcılarının geliştirilmesi
Development of gum tragacanth based carriers for their use intablet formulations of food supplements
  1. Tez No: 574308
  2. Yazar: MÜGE AŞIK UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜKAN GENÇ ALTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, in vivo ve in vitro'da bağışıklık sistemi aktivatörü olduğu kanıtlanan bir saponin türevi Astragalosit-VII (AST-VII) etken maddesinin biyoyararlanımını arttıracak ve gıda takviyesi tablet formülasyonlarında kullanılacak bir nanotaşıyıcı sistemin üretilmesi amaçlanmıştır. Astragalus bitkisi kökenli kitre zamkı (KZ) temelli nanotaşıyıcının üretiminde, saponinler ile kolesterol arasındaki etkileşim kullanılmış ve nanoboyutta üç bileşenin agregasyonu içeren bir yöntem geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, KZ konsantrasyonu, kolestrol / kitre zamkı hacim oranı, sonikasyon basamağı ve sonikasyon süresi, tampon çözelti türü ve pH gibi parametrelerin nanotaşıyıcı çapı ve dağılımı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda laboratuvar ölçeğinde 50-80 nm arasında hidrodinamik çapa sahip oldukça homojen, %11,85 oranında AST-VII içeren KZ/Kolesterol nanotaşıyıcıları başarı ile elde edilmiş ve optimize edilen üretim süreci daha sonra orta ölçeğe taşınmıştır. Elde edilen malzemenin kurutulması aşaması, vakumlu etüv (60°C), liyoflizasyon ve sprey (püskürtmeli) kurutma teknikleri ile gerçekleştirilmiş ve bu teknikler parçacık çapı ve bütünlüğü üzerindeki etkileri açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this master's thesis is to produce a nanocarrier system for improving the bioavailability of Astragaloside-VII (AST-VII), a saponine derivative shown to be immune activator, for its further use in food supplement tablet formulations. The interaction between saponins and cholesterol has been used in the production of nanocarrier mainly based on the Gum Tragachant (TG) that was produced from astragalus plant. To do so, development of a method involving aggregation of these three components in nanoscale was aimed. Effect of many different parameteres including TG concentration, cholesterol / gum volume ratio, sonication step and sonication time, buffer solution type and pH on nanocarrier diameter and distribution were investigated. Following the obtained results, highly homogeneous TG/ Cholesterol based nanocarriers with hydrodynamic diameter of 50-80 nm and 11.85% AST-VII content were successfully obtained at laboratory scale, the optimized production process was then applied to medium-scale production. Drying of the obtained material was carried out by different techniques (vacuum dryer (65°C), lyophilization and spray drying techniques) and each technique was discussed by their efffect on the nanoparticle size and integrity.