Kriptografi ve steganografi yöntemleri kullanılarak görüntü içerisine yüksek güvenlikli veri gizleme
High safety data hiding to image by using cryptography and steganography methods
  1. Tez No: 574324
  2. Yazar: COŞKUN BALKESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERDİNÇ KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygın olarak kullanılmaya başlanmasıyla birlikte bilgi güvenliğine olan ihtiyaç da artırmıştır. Bu tez çalışması güvenlik konusunda iki önemli alan olan kriptografi (şifreleme) ve steganografi (gizleme) tekniklerinin bir arada kullanılmasına ilişkin bir çalışma olarak bilgi güvenliği literatürüne katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Şifre üretme birimi olan kriptografi ve veri gizlemenin önemli bir alt dallarından steganografi konuları ele alınarak işlenmiştir. Yapılan araştırmalarda, bilgi güvenliğinin sağlanmasında veri şifreleme ve veri gizleme konularının çoğunlukla birbirinin alternatifi olarak sayıldığını görmekteyiz. Çalışma kapsamında kriptografi ve steganografi yöntemleri birlikte kullanılarak birbirini destekleyici bir uygulama geliştirilmiştir. Uygulama Visual C# programla dili ile kodlanmış olup veri güvenliğine yönelik etkili bir yöntem ortaya konulmuştur. Uygulama ile verinin, önceden belirlenen bir matematiksel model ile resim içerisine isteğe bağlı olarak şifrelenerek yahut doğrudan gizlenmesi sağlanmıştır. Tüm bu önlemlerin yanında programı kullanmaya yetkili kişilerin tutulduğu bir veritabanı ve yönetim paneli ile yetkili kişilere özel, kriptografik yöntemle şifrelenmiş bir USB (Universal Serial Bus) anahtar (dongle) tanımlanması yapılmaktadır. Verilerin şifrelenmesi için AES (Advanced Encryption Standard) (256 bit) ve gizlenmesi için LSB (Least Significant Bit) uygulanarak farklı çözünürlük ve formata sahip görüntüler üzerinde etkileri incelenmiştir. Metnin şifrelenmesi ve gizleme aşamasında geliştirilen özgün matematiksel modelin kullanılmasının veri güvenliğini artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the widespread use of information and communication technologies, the need for information security has increased. This thesis is aimed to contribute to the information security literature as a study on the use of cryptography (encryption) and steganography (hiding) techniques, which are two important areas of security. Cryptography, which is a password generation unit, and steganography, an important sub-branch of data hiding, are covered. In researches, we see that data encryption and data hiding are often considered as alternatives to each other in ensuring information security. On scope of work, cryptography and steganography were used together to support each other. The application is coded with Visual C # programming language and an effective method for data security has been introduced. With the application, the data is optionally encrypted or hidden directly in the picture with a predetermined mathematical model. In addition to all these precautions, a database and management panel which holds the authorized persons to use the program, and a cryptographic encrypted USB (Universal Serial Bus) key (dongle) are defined for authorized persons. AES (Advanced Encryption Standard) (256 bit) is used to encrypt the data and LSB (Least Significant Bit) is used to encrypt the data and effects on different resolution and format images were examined. It has been seen that the use of the original mathematical model developed during the encryption and cloaking of the text increases the data security.