Manyetoelastik sensör ile manyetik parçacık dedektasyonu
Magnetoelastic sensor for magnetic particle detection
  1. Tez No: 574327
  2. Yazar: ERDEM GİRİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde teknolojik alanda pek çok kullanım alanı bulan amorf ferromanyetik şeritler, uygun ısıl işlemlerle manyetik özellikleri iyileştirilerek koersiviti ve manyetik geçirgenlik özellikleri daha iyi hale getirilebilmektedir. Bu çalışmada Metglass 2826 MB (Fe40Ni38Mo4B19) şerit numunesi üzerinde ısıl işlem etkisi, kütle etkisi ve manyetik nano parçacık dedektasyonu çalışılmıştır. Piyasada hazır halde satılan güvenlik etiketlerinden satın alınarak çıkarılan şerit numune ile sıvı viskozite ölçümleri yapılarak, yine bu numune ile diğer ölçümler gerçekleştirilmiştir. İnsan sağlığı açısından önem taşıyan manyetik nano parçacık dedektasyonu Metglass 2826 MB (Fe40Ni38Mo4B19) şerit numune ile kablosuz, hızlı ve ekonomik olarak sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, amorphous ferromagnetic strips, which are used in many technological fields, can be improved by improving the magnetic properties of their magnetic properties by means of suitable thermal processes. In this study effect of heat treatment effect were investigated on Metglass 2826 MB (Fe40Ni38Mo4B19) ribbon sample. Liquid viscosity measurements were made with the ribbon sample purchased from the security tags sold in the market. Metglass 2826 MB ribbon were used as a magnetoealstic sensor and various amounts of the mass coated to the surface of ribbon was measured. More over, magnetic nanoparticle detection, which is important for human health, is carried out using magnetoelastic Metglass 2826 MB (Fe40Ni38Mo4B19) ribbon sample wirelessly, quickly and economically.