Görüntü işleme tekniği ile granüler zeminlerde dane boyutu analizi
Grain size analysis in granular soils with image processing technique
- Tez No: 574351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAS FİKRET KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, inşaat mühendisliğinin her alanında kullanılan gradasyon değerlerinin tespiti için görüntü işleme teknikleri kullanılarak alternatif bir metot geliştirilmeye çalışılmıştır. Referans olarak geleneksel yöntem olan elek analizi deneyi verileri kullanılarak karşılaştırmalı analiz yapılmıştır. İki boyutlu olan görüntü işleme verileri, önceki çalışmalara dayandırılarak üç boyutta incelemeye uygun hale getirilmiş ve yapılan analizler sonucunda elek analizi deneyi verileri ile minimum %95,22 yakınlık derecesinde sonuçlar elde edilmiştir. Her iki analiz yöntemi ile farklı çaplarda, farklı orijinlerde ve farklı dane şekillerinde altı farklı numune incelenerek karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Çalışma sonucunda görüntü işleme tekniğinin gradasyon verilerinin tespiti için kullanılabilecek güvenilir ve nispeten pratik bir yöntem olduğu çıkarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an alternative method has been tried to be developed by using image processing techniques to determine the grading values used in every field of civil engineering. Comparative analysis was performed by referring to the sieve analysis test data which is the traditional method. The two-dimensional image processing data were made available for examination in three dimensions based on previous studies, and a minimum affinity of 95.22% was obtained with the sieve analysis test data. Comparative analysis were performed with both analysis methods by examining six different samples of different diameters, different origins and different grain shapes. As a result of this study it is concluded that image processing technique is a reliable and relatively practical method that can be used for the determination of gradation data.