Obezite ve intestinal alkalen fosfataz ilişkisi
Obesity and i̇ntestinal alkaline phosphatase relation
- Tez No: 574388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE VARDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: İntestinal mikrobitanın lipid emilimi, immun sistem defansı ve enerji metabolizmasında büyük önemi olduğu bilinmektedir. Kesin metabolizması bilinmemekle birlikte , intestinal mikrobiatanın obezite gelişiminde rolü olduğu , modifikasyonunun enerji üretimini artırabildiği , düşük dereceli inflamasyonu tetiklediği , insülin direncini arttırdığı ve yağ asidi doku kompozisyonunu etkilediği gösterilmiştir.İntestinal mikrobiatadaki değişimin intestinal kaynaklı inflamasyona neden olarak obeziteye yol açtığı düşünülmektedir.İntestinal alkalen fosfatın , intestinal mikrobiatanın düzenlenmesinde rolü olduğu birçok çalışma ile gösterilmiştir. Çalışmamızda intestinal mikrobiatanın önemli düzenleyici faktörlerinden olan intestinal alkalen fosfataz ile obezite arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2017 Aralık -2018 Mayıs tarihlerinde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Endoskopi Ünitesi'ne refere edilmiş , BKİ < 25 kg/m2 olan 18 hasta , BKİ 26 ve 30 kg/m2 arası olan 18 hasta ve BKİ > 30 kg/m2 olan 18 hasta çalışmaya dahil edildi. NCEP ATP III kriterlerinden en az 3 tanesini karşılayanlar Metabolik Sendrom tanısı aldı ve hastalar Metabolik Sendroma göre de gruplandırıldı. Hastalardan alınan serum ve doku örneklerinde intestinal alkalen fosfataz enzimi ELİSA ile çalışıldı. Ayrıca enzimin dokudaki varlığını sübjektif değerlendirmek için Western Blot testi çalışıldı ve BKİ'ye göre ayrılmış 3 grup arasında doku ve serum intestinal alkalen fosfataz seviyeleri karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların % 65.4'ü kadın , % 34.6'sı erkekti. Yaş ortalaması 52,94 ± 14.93 'idi. BKİ ortalaması 29.36 ± 6.7 kg/m2 ve bel çevresi ortalaması ise 101 ± 16,55 cm olarak saptandı. Sigara kullanım oranı %25 olarak görüldü. Alkol kullanım oranı ise %11.5'ti . Hastalar MeS tanısına göre gruplandırıldığında %34.6 hasta MeS tanısı alırken %65.4 hasta MeS tanısı almadı. Hastaların sİALP ortalaması ise 187.414 ± 76.532 ng/ml ve dİALP ortalaması ise 207,77 ± 122,68 ng/ml olarak saptandı. Kadınlarda sİALP düzey ortalaması 190,68 ± 82.30 ng/ml görülürken , erkeklerde sİALP ortalaması 66.041 ng/ml olarak bulundu. Cinsiyet ve ortalama sİALP arasında istatiksel anlamlı fark görülmedi. Obez , fazla kilolu ve normal kilolu grup ile sİALP düzeyleri karşılaştırıldığında en yüksek ortalamanın (x=247.910 ng/ml) normal kilolu grupta olduğu , bunu fazla kilolu grubun (x=208.622 ng/ml) ve obez grubun (x=112.433 ng/ml) izlediği görüldü. Gruplar ile dİALP düzeyleri karşılaştırıldığında da yine en yüksek ortalamanın (x=306,638 ng/ml) normal kilolu grupta olduğu bunu fazla kilolu grubun (x=232.236 ng/ml) ve obez grubun (x=95.445 ng/ml) izlediği görülmüştür. sİALP ve dİALP BKİ grupları ile değişiminin istatiksel olarak anlamlı olduğu saptandı(sİALP için p=0.00 ,dİALP için p=0.00) dİALP düzeyleri ile MeS tanıları karşılaştırıldığında ise MeS tanısı alan grupta dİALP düzeyi 161.076 ± 106.532 ng/ml bulunurken , MeS tanısı olmayan grupta dİALP düzeyi 232.503 ± 124.87 ng/ml olarak saptandı.İki grup arasında ortalama dİALP açısndan karşılaştırıldığında MeS tanısı grupta ortalama dİALP düzeyi istatiksel olarak anlamlı düşük bulundu(p=0.045) Sonuç: İALP'nin dokudaki ve serumdaki komponentlerinin obez hastalarda fazla kilolu ve normal kilolu gruba göre daha düşük düzeyde olduğu gösterilmiştir. Ayrıca İALP doku komponentinin , MeS olan olgularda anlamlı düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Intestinal microbiota is known to be a major contributor to lipid absorption, immunosystem defenses and energy metabolism. Although its exact metabolism is unknown, it has been shown that intestinal microbiota has a role in the development of obesity and it has been shown that the modification can increase energy production, induce low grade inflammation, increase insulin resistance and affect fatty acid tissue composition. Intestinal microbial alteration is thought to lead to intestinal inflammation leading to obesity. Several studies have shown that intestinal alkaline phosphatase plays a role in the regulation of intestinal microbiota. We aimed to investigate the relationship between intestinal alkaline phosphatase and obesity, which are important regulatory factors of intestinal microbiota in our study. Material and Method: 18 patients with BMI 30 kg / m2 ; who were referred to Ege University Medical Faculty Hospital Gastroenterology Endoscopy Unit between December 2017 and May 2018 ,were enrolled in the study. Those who met at least 3 of the NCEP ATP III criteria were diagnosed with Metabolic Syndrome and the patients were grouped according to Metabolic Syndrome. Serum and tissue samples from patients were studied with intestinal alkaline phosphatase enzyme ELISA. Western blot test was also performed to evaluate the presence of the enzyme in the tissue, and tissue and serum intestinal alkaline phosphatase levels were compared between the 3 groups according to BMI. Findings: 65.4% of the patients were woman and 34.6% of the patients were male. The mean age was 52.94 ± 14.93. The mean BMI was 29.36 ± 6.7 kg / m2 and the waist circumference was 101 ± 16.55 cm. The rate of smoking was 25%. Alcohol use rate was 11.5%. When patients were grouped as MeS, 34.6% received MeS diagnosis and 65.4% did not receive MeS diagnosis. The mean sIALP of the patients was 187.414 ± 76.532 ng / ml and the mean dIALP was 207,77 ± 122.68 ng / ml. In women, the mean level of the sIALP was 190.68 ± 82.30 ng / ml, while the mean of the sIALP in males was 66.041 ng / ml. There was no statistically significant difference between sex and mean sİALP. When the obese, overweight and weak group and the sIALP levels were compared it was observed that the highest average (x=247.910 ng/ml) was in the weak group, followed by overweight group (x=208.622 ng/ml) and obese group (x=112.433 ng/ml). When the obese, overweight and weak group and the dIALP levels were compared , again the highest mean (x = 306,638 ng / ml) was found to be in the weak group , followed by the overweight group (x = 232.236 ng / ml) and the obese group (x = 95.445 ng / ml). It was seen that the change with the sIALP and dIALP with BMI groups was statistically significant. When the DIALP levels are compared with the MeS diagnoses , the mean dIALP level was found to be 161.076 ± 106.532 ng / mL in the MeS group, while the mean DIAS level was 232.503 ± 124.87 ng / mL in the non-MeS group. Compared with the mean DIALP score between the two groups, the mean DIALP level in the MeS test group was statistically lower (p = 0.045). Conclusion: İn this study it has been shown that the components of İALP in the tissue and serum are lower in obese patients than overweight and normal overweight groups. In addition, it was determined that İALP tissue component was significantly lower in ca