Obez hastalarda intestinal tiamin transporter ekspresyonunun (THTR1/2) ve Sp1 promotör aktivitesinin moleküler analizi
Moleculary analysis of intestinal thiamine transporter expression (THTR1/2) and Sp1 promoter activity in obese patients
  1. Tez No: 765388
  2. Yazar: OĞUZHAN SITKI DİZDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Obez hastalarda karbonhidrat ve yağın aşırı tüketimi söz konusu iken mikronutrientler başta olmak üzere çeşitli besin ögelerinin tüketiminde azalma söz konusudur. Yapılan çalışmalarda fazla miktardaki glukozun epitel hücrelerinde tiamin transporter 1 ve 2'nin (THTR-1 ve 2) ekspresyonunu ve aktivitesini azalttığını göstermiştir. Bu sonuç obez hastalarda hiperkalorik ve karbonhidrattan zengin beslenmenin bağırsak epitel hücrelerinde de THTR-1 ve 2'nin ekpsresyonunda azalma yapabileceğini düşündürmektedir. Çalışmamızda obez hastaların vücut tiamin durumunun tespit edilmesi ve hastaların intestinal epitel hücrelerindeki THTR-1 ve 2 gen ekspresyonlarının ve bu genlerle ilişkili Sp1 transkripsiyon faktörünün ekspresyonunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda obezitesi olanlar ve olmayanlar olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Gönüllülerin serum tiamin düzeyleri ölçülüp günlük tiamin ve enerji alımları diyet günlükleri ile değerlendirilmiştir. THTR 1 ve 2 ekspresyonunun ve Sp1 aktivitesinin ölçümü için duodenum biyopsilerinden faydalanılmıştır. Çalışmamıza 35'i obezite ve 11'i kontrol grubunda olmak üzere toplam 46 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 16'sı (%34,8) erkek, 30'u (%65,2) kadın olup yaş ortalaması 46,74 ± 2,2 yıldır.
Özet (Çeviri)
While there is excessive consumption of carbohydrates and fat in obese patients, there is a decrease in the consumption of various nutrients, especially micronutrients. Studies have shown that excess glucose reduces the expression and activity of thiamine transporter 1 and 2 (THTR-1 and 2) in epithelial cells. This result suggests that a hypercaloric and carbohydrate-rich diet may decrease the expression of THTR-1 and 2 in intestinal epithelial cells in obese patients. In our study, it was aimed to determine the body thiamine status of obese patients and to evaluate the THTR-1 and 2 gene expressions in the intestinal epithelial cells of the obese patients and the expression of the Sp1 transcription factor associated with these genes. In our study, two groups were formed as those with obesity and those without any disease. The serum thiamine levels of the volunteers were measured and their daily thiamine and energy intakes were evaluated with diet diaries. Duodenal biopsies were used to measure THTR-1 and 2 expression and Sp1 activity. A total of 46 patients, 35 of whom were in the obesity group and 11 were in the control group, were included in our study. Of the patients, 16 (34.8%) were male and 30 (65.2%) were female, with a mean age of 46.74 ± 2.2 years.