Obez ratlarda probiyotik ile d vitamini takviyesinin bağırsak mikrobiyotası ve d vitamini reseptör kompozisyonu üzerine etkilerinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the effects of probiotic and vitamin d supplementation on intestinal microbiota and vitamin d receptor composition in obese rats
- Tez No: 513532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP ÜNLÜ SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Deneysel olarak oluşturulan obez rat modellerinde probiyotik ve probiyotik ile birlikte D vitamini takviyesinin; diyabet, lipid profili, obezite, inflamasyon, VDR seviyesi ve intestinal mikrobiyota üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Grup 1, kontrol grubu; Grup 2, obez kontrol grubu; Grup 3 probiyotik takviyesi yapılan obez grup ve Grup 4 probiyotik ile birlikte D vitamini takviyesi yapılan obez gruptur. Biyokimyasal yöntemler için ELISA yöntemi, intestinal mikrobiyota değerlendirilmesi için 16S rRNA metagenomik analiz kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate effects of probiotic and vitamin D supplementation on diabetes mellitus (DM), lipid profile, obesity, inflammation, vitamin D receptor (VDR) and intestinal microbiota in experimental obese rats models. Method: Group 1 was control group; Group 2 was experimentally induced obese control group; Group 3 was an obese group probiotic supplementation with high-fat diet after obesity induction; Group 4 was an obese group probiotic and vitamin D supplementation with high-fat diet after obesity induction. Weight gain and Body Mass Index (BMI) were calculated in rats. ELISA method was used for biochemical methods. Metagenomic analysis based on 16S rRNA was performed for intestinal microbiota.