Yapım işleri ihalelerinde aşırı düşük teklif değerlendirmesinde yaşanan problemler ve çözüm önerisi
Problems and solution proposals to abnormally low tenders in construction works procurements
- Tez No: 574394
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kamu kaynakları kullanılarak gerçekleştirilen yapım işleri ihalelerinde, idareler ve ihaleye katılan istekliler tarafından yapılması gereken birçok işlem bulunmaktadır. Bu işlemler, ihtiyacın tespitinden başlayarak ihale dokümanın oluşturulması, isteklilerin tekliflerini hazırlaması, tekliflerin değerlendirilmesi ve sözleşmenin imzalanmasına kadar süren bir süreçtir. Bu çalışmada, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu çerçevesinde yapım işleri ihalelerinde tekliflerin değerlendirilmesi aşamasında en önemli problemlerden birisi olan aşırı düşük teklif probleminin ortaya çıkış sebepleri ve sonuçları irdelenerek, bu problemin etkin bir çözüme kavuşturulması için çözüm önerileri değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, dünyada sıklıkla uygulanan ve ülkemizde de yasal zemini oluşturulan kefalet sigortası incelenerek kefalet sigortası sözleşmesi ve dünyadaki uygulamaları, kefalet sigortası sözleşmesi ile teminat altına alınabilecek riskler ve kefalet sigortasının sağlayabileceği avantajlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are many procedures to be done by the contracting authorities and tenderers in the construction works procurements carried out by using public resources. These processes are a process that starts from the determination of the need, creating the tender document, preparing the bids of the tenderers, evaluating the bids and signing the contract. This study discusses not only the reasons and consequences of bids which are lower than the limit calculated based on the criteria determined by the Public Procurement Authority (KİK) for construction tender -- which is an important problem in state funded construction projects --, but also the proposed solutions and recommendations for an effective solution on this issue. The last chapter of this study analyzes“the Surety Bonds”-- a type of guarantee contracts-- which is a common practice across the world and whose legal base has been recently created in Turkey. In this framework, surety bonds contract and the practices in the world, the risks that can be guaranteed by the surety bonds and the advantages that the surety bonds can provide are examined.