Türkiye-Irak ekonomik ilişkileri ve Gaziantep-Irak ihracatı
Turkey-iraq economic relations and Gaziantep-Iraq export
  1. Tez No: 574413
  2. Yazar: HÜSEYİN ARAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BOZGEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ülkeler tüm ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda kaynağa sahip olmadıkları gibi ihtiyaç duyduklarından fazlasına sahip olduğu kaynakları da israf etmemek isterler. Bundan dolayı ülkelerin kendilerinde fazla olan malları satıp, az olanları satın almaları uluslararası ticarette bulunmaları, ülkelerin birbirleriyle ticaret yapmaya götüren başlıca nedendir. Çalışmada Türkiye – Irak ve Gaziantep – Irak ekonomilerinin genel görünümleri ve dış ticaret göstergelerine yer verilmiştir. Ayrıca iki ülke arasında ithalata ve ihracata konu olan ürünler ve ülkemizin önemli ticaret ve sanayi merkezlerinden biri olan Gaziantep'in sanayi ve ticarette katma değer yaratarak ürettiği ürünlerin gerek ülke gerekse bölge ekonomisinin gelişmesi yönünden nasıl bir ekonomik güç potansiyeline sahip olduğu ve Gaziantep'ten Irak'a yapılan ihracatın nitelikleri ve istatistikleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın bulgularına göre Türkiye'nin Irak'a ihracat potansiyelini kullanmasında ve Gaziantep'in Irak'a yapacağı ihracatını arttırmasını sağlayacak faktörler ve artış sonrası elde edebileceği avantajlar belirtilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı Türkiye ve Gaziantep'ten Irak'a yapılan ihracatın detaylı analizi ile birlikte nasıl arttırılabileceğini tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
Countries do not have enough resources to meet all their needs, and they do not want to waste resources that they have more than they need. Therefore, the countries that sell the goods in excess of them, to buy the less ones in the international trade is the main reason for countries to trade with each other. Studies have also been given the outlook for the economy and foreign trade indicators of Gaziantep and Iraq with Turkey and Iraq. In addition, the products that are subject to imports and exports between the two countries, and Gaziantep, which is one of the important trade and industrial centers of our country, create value added in industry and trade, and how the economic potential of Gaziantep has an economic power potential in terms of the development of the country and regional economy. The characteristics and statistics of exports to Turkey were emphasized. According to the findings of the study will allow Turkey to increase its exports to Gaziantep in Iraq and the potential use exports to Iraq and advantages can gain factors are set after the increase. The main purpose of the study and Gaziantep from Turkey's exports to Iraq is to determine how to increase along with detailed analysis.