2017 taslak fizik öğretim programının ve 2016 ÖABT fizik öğretmenliği sınavının yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre incelenmesi
2017 draft physics course curriculum learning outcomes and 2016 ÖABT physical teacher exam according to the revised Bloom's Taxonomy
  1. Tez No: 574412
  2. Yazar: GAMZE KAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM İNĞEÇ KANDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı (TTKB)'nın 2017 yılında yayınlamış olduğu taslak Ortaöğretim Fizik Dersi Öğretim Programı kazanımlarını ve MEB'in öğretmen atamada değerlendirmeye aldığı Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) fizik öğretmenliği sorularının Yenilenmiş Bloom Taksonomisine (YBT) göre sınıflandırmaktır. Programda yer alan kazanımların bilişsel ve bilgi düzeylerini bilmek öğretmenin kazanımları anlamasına ve dersi nasıl sunacağı hakkında fikir sahibi olmasına yardımcı olması açısından alan yazına katkı sağlayacağı umulmaktadır. Zamanla öğrenme-öğretme ihtiyaçlarının değişmesi, Bloom taksonomisinin günümüz bilgi birikimleri ve yeni anlayışlar doğrultusunda beklentiyi tam karşılayamaması nedeniyle yeniden düzenlenmesine sebep olmuştur. YBT iki boyuttan oluşan (yatay ve dikey) tablo şeklini almış, üstbiliş kavramını pratiğe aktarmış, daha tutarlı ve görsel hale gelmiştir. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman analizi yapılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Fizik Dersi Öğretim Programı kazanımlarını içeren yazılı dokümanlar ve 2016 yılı ÖABT fizik öğretmenliği sorularını içeren yazılı dokümanlar kullanılmıştır. Bu çalışmada incelenen doküman 2017 Taslak Fizik Dersi Öğretim Programı kazanımları ve 2016 yılı ÖABT Fizik öğretmenliği sınavı soruları belirlenmiştir. Araştırmada incelenen doküman Talim Terbiye Kurumu ve ÖSYM'nin internet sitesinden indirilmiştir. Araştırmadaki veriler doküman incelemesi türlerinden kategorik analiz ve frekans analizi teknikleri yardımıyla incelenmiştir. İçerik analizi yapılırken kodlama yapılmış, bulgular tanımlanmış ve ortaya çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Veri analizi aşamasında YBT'yi içeren bilgi ve bilişsel süreç boyutunun yer aldığı Krathwohl (2002) tarafından oluşturulan tablo kullanılmıştır. Araştırma kapsamında 2017 taslak fizik öğretim programı içeriğinden 9. sınıflarda 44, 10. sınıflarda 39, 11. sınıflarda 62, 12. sınıflarda 68 olmak üzere toplam programda yer alan 213 kazanım ve ÖABT Fizik öğretmenliği içeriğinden 40 alan, 10 alan eğitimi olmak üzere 50 adet soru incelenmiştir. Yapılan analizin sonuçlarına göre 2017 yılındaki Fizik Öğretim Programında, bilgi boyutu basamaklarından daha çok kavramsal bilgiye yönelik kazanımlar yer alırken en az üst bilişsel bilgiye yer verilmiştir. Program kazanımları bilgi boyutunda %12,65'i olgusal bilgi, %61'i kavramsal bilgi, %25,31'i işlemsel bilgi ve %0,46'sı üstbilişsel bilgi boyutunda bulunmaktadır. Bilişsel süreç boyutunda ise %4,21'i hatırlama, %45,51'i anlama %15,95'i uygulama, %23,93'ü çözümleme, %6,55'i değerlendirme ve %3,27'si yaratma basamağında bulunmaktadır. 2016 ÖABT Fizik Öğretmenliği sorularının analizinin sonuçlarına göre bilgi boyutuna %6'sı olgusal bilgi, %40'ı kavramsal bilgi, %50'si işlemsel bilgi, %4'ü üst bilişsel bilgi boyutunda bulunmaktadır. Bilişsel süreç boyutunda %12'si hatırlama, %20'si anlama, %24'ü uygulama, %18'i analiz, %24'ü değerlendirme ve %2'sinin yaratma basamağında olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında 2017 Taslak Fizik Dersi Öğretim Programı kazanımları ile 2016 yılı ÖABT Fizik öğretmenliği sınavı sorularının YBT analizlerinin örtüşme durumu ortaya koyulmuş ve tüm sonuçlar bazında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to revise the results of the draft Secondary Physics Physics Teaching Program published by the Ministry of National Education (MoNE) Presidency of Education and Training Board (TTKB) in 2017 and the Teacher Field Knowledge Test (ÖABT) physics teacher questions evaluated by the Ministry of National Education. Classification according to Bloom Taxonomy (YBT). It is hoped that knowing the cognitive and knowledge levels of the program gains will contribute to the literature in order to help the teacher understand the gains and have an idea about how to present the course. The change in learning and teaching needs over time led to the reorganization of Bloom's taxonomy due to the fact that it could not meet the expectations in line with today's knowledge and new insights. YBT has taken the form of a table consisting of two dimensions (horizontal and vertical), has applied the concept of metacognition to practice, has become more consistent and visual. This study was carried out by document analysis which is one of the qualitative research methods. In the research, written documents containing the acquisitions of Physics Teaching Program and written documents containing 2016 OABT physics teacher questions were used as data collection tools. The document examined in this study were determined in the 2017 Draft Physics Course Curriculum and 2016 ÖABT Physics teacher exam questions. The document examined in the study was downloaded from the website of the Turkish Education Board and OSYM. The data in the study were examined with the help of categorical analysis and frequency analysis techniques. Coding was performed during the content analysis, the findings were identified and the results were interpreted. In the data analysis stage, the table prepared by Krathwohl (2002) which includes the information and cognitive process dimension including ICT was used. Within the scope of the research, in 2017 draft physics curriculum content, 9th grade, 44th grade 10, 39th grade 11, 62th grade and 68th grade 12, the total gain of 213 in the program and 40 of the content of OABT Physics teaching, 50 of which are 10 field education The question was examined. According to the results of the analysis, in the Physics Teaching Program in 2017, at least metacognitive knowledge was included while attaining the conceptual knowledge rather than the information dimension steps. 12,65% factual information, 61% conceptual information, 25,31% transactional information and 0,46% metacognitive information are included in the program acquisitions. In the cognitive process dimension, 4.21% recall, 45.51% comprehension, 15.95% application, 23.93% analysis, 6.55% evaluation and 3.27% creation are located. According to the results of the analysis of 2016 ÖABT Physics Teaching questions, 6% are factual information, 40% are conceptual information, 50% are operational information, and 4% are metacognitive information. In the cognitive process dimension, 12% were in remembering, 20% in understanding, 24% in application, 18% in analysis, 24% in evaluation and 2% in creation. In the light of the findings obtained, the overlap status of YBT analyzes of the 2017 Draft Physics Course Teaching Program gains and 2016 ÖABT Physics teacher exam questions were revealed and suggestions were made on the basis of all results.