Turistlerin seyahat motivasyonu ile seyahat memnuniyeti arasındaki ilişki
The relationship between tourists travel motivation and travel satisfaction
  1. Tez No: 574417
  2. Yazar: FUNDA ALDOĞAN ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KILIÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Dünya üzerinde yaşanan demografik değişiklikler turizm talebini orta ve uzun vadede şekillendirmektedir. Bu talep doğrultusunda özellikle üçüncü yaş turizminin bir niş pazar haline gelmesi öngörülmektedir. Önemi giderek artan bu niş pazarın kendine has özellikler taşıması, talep ve ihtiyaçlara sahip olması seyahat davranışlarının incelenmesinin gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Bu araştırmada, üçüncü yaş turistlerin İstanbul'a seyahat etmesinde etkili olan itici ve çekici seyahat motivasyonu ile seyahat memnuniyeti arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde, 404'ü yerli turist 437'si yabancı turist olmak üzere toplam 841 katılımcıya anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında verileri analiz etmek amacıyla ANOVA testi ve T testi kullanılmıştır. Analizler sonucunda iki ana hipotez kabul edilmiş bir ana hipotez kısmen kabul edilmiştir. Araştırmanın sonucunda İstanbul'u ziyaret eden üçüncü yaş turistlerin seyahat motivasyonu ile seyahat memnuniyeti düzeyi arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Üçüncü yaş turistlerin seyahat motivasyonu yerli ve yabancı turistlere, medeni duruma, eğitim düzeyine, gelir durumuna göre farklılık göstermektedir. Üçüncü yaş turistlerin seyahat memnuniyeti yerli ve yabancı turistlere ve gelir durumuna göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Demographic changes shape tourism demand in the medium and long term in the world. In line with this demand, third age tourism is expected to become a niche market. This niche market, which has an increasing importance, should be investigate because it has an unique characteristics, demands and needs. In this study, it is aimed to determine the relationship between push and pull travel motivation and travel satisfaction of senior tourists who traveled to Istanbul. For this purpose, a total of 841 participants, 404 domestic tourists and 437 foreign tourists, were surveyed. ANOVA test and T test were used to analyze the data. As a result of the analysis, two main hypotheses were accepted and one main hypothesis was partially accepted. As a result of the study, a significant positive relationship was found between the travel motivation and the level of travel satisfaction of senior tourists visiting Istanbul. Travel motivation of senior tourists varies according to domestic and foreign tourists, marital status, education level, income level. Travel satisfaction of senior tourists varies according to domestic and foreign tourists and income status.