Demokrat Parti Döneminde Adana milletvekilleri ve meclis faaliyetleri (1950-1957)
Democrat Party Period Adana national assemnly andassembly activities (1950-1957)
  1. Tez No: 574418
  2. Yazar: SERAP DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Cumhuriyet'in ilan edilmesinden sonra Türk siyasetinde diktatör bir yapı hiçbir zaman düşünülmemiştir. Cumhuriyet Halk PartisiCumhuriyet Dönemi'nin ilk partisidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin çalışmalarına başladıktan günler sonrasında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuştur. Ülkenin yönetimiCumhuriyet Halk Partisi tarafından idare edilmiştir. Mecliste ikinci partinin kurulmasıyla çok seslilik amaçlanmıştır. Fakat meclisin oluşturulmasının bir buçuk yıl sonrasında Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası siyasette yerini almıştır. 1924 yılında kurulan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ve 1930 yılında kurulan Serbest Cumhuriyet Fırkası'nın ömrü çok kısa sürmüştür. Bu denemelerden sonra ülke yönetimi 1950 yılına kadar Cumhuriyet Halk Partisi'nin tek başına iktidar olduğu yönetim ile idare edilmiştir. Demokrat Parti'nin siyasi tarihi diğer partilerden farklıdır. Demokrat Parti mecliste yerini almasıyla Türkiye Cumhuriyeti tarihinde uzun süreli çok partili dönem başlamıştır. Demokrat Parti kuruluşunu tamamlayarak 1950 seçimlerine girmiştir. 27 yıllık CHP iktidarının yerine geçmiş, ülke yönetimini 10 yıl yürütmüştür. Bu geçiş 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesi ile son bulmuştur. Bu durum sonucunda çok partili hayat kesintiye uğramıştır. Demokrat Parti 1950, 1954, 1957 yıllarında yapılan genel seçimler sonucunda ülkeyi tek başına yönetme yetkisine sahip olmuştur. Dokuzuncu ve onuncu dönemlerde Adana'nın 24 milletvekilinden tamamı Demokrat Parti'den seçilmiştir. Adana milletvekilleri mecliste bulundukları dönem birçok komisyonda görev almışlardır. Gerekli konularda görüşlerini bildirmişlerdir. Bu çalışmada Adana milletvekillerinin hayatı ile milletvekillerinin hem Adana hem de ülke gündemini ilgilendiren birçok konuda meclis faaliyetleri incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the proclamation of the Republic, a dictatorial structure has never been considered in Turkish politics. The Republican People's Party is the first party of the Republican Era. After the start of the Grand National Assembly of Turkey days after the study was founded by Mustafa Kemal Ataturk. The administration of the country was administered by the Republican People's Party. With the establishment of the second party in the parliament was aimed at polyphony. However, one and a half years after the formation of the Parliament, the Progressive Republican Party took its place in politics. The Terakkiperver Republican Party, which was established in 1924, and the Free Republican Party, which was founded in 1930, had a very short life. After these trials, the country's administration was ruled by the Republican People's Party, which was ruled by itself until 1950. The political history of the Democratic Party is different from other parties. In the long history of the Republic of Turkey has started to take its place in the Democratic Party parliamentary multiparty era. The Democratic Party completed its establishment and entered the 1950 elections. It replaced 27 years of CHP rule and carried on the country administration for 10 years. This transition ended with the military intervention of 27 May 1960. As a result, multi-party life was interrupted. As a result of the general elections held in 1950, 1954 and 1957, the Democratic Party had the authority to govern the country on its own. In the ninth and tenth terms, all of Adana's 24 deputies were elected from the Democratic Party. Adana deputies have served in many commissions during their term of office. They expressed their opinions on the necessary issues. In this study, it is tried to examine the parliamentary activities of Adana deputies on many issues concerning the life of Adana deputies and the agenda of both deputies.