Darbeli lazer biriktirme (PLD) yöntemi ile silisyum alttaş üzerine bakır oksit ince filmlerin büyütülmesi
Copper oxide thin film growth on silicone substratewith pulsed laser deposition (PLD) method
- Tez No: 574420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TOLGA YURTCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanomalzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tez kapsamında darbeli lazer biriktirme (PLD) yöntemi kullanılarak atış sayısı, tekrarlama frekansı, hedef-alttaş mesafesi, lazer uyarma enerjisi, ısıtma ve soğutma hızı sabit tutulup basınç ve sıcaklık parametreleri değiştirilerek ve p-tipi silisyum alttaş üzerine en iyi kristal yapıya sahip bakır oksit büyütme yapılması hedeflenmiştir. Sıcaklık 300 - 500 ℃ arasında 100 ℃'lik adımlarla, büyütme basıncı ise 50 - 200 mTorr arasında 50 mTorr'luk adımlarla değiştirilerek kristal büyütme işlemleri yapılmıştır. Ultraviyole, görünür ışık ve yakın kızılötesi (UV-VIS-NIR) soğurma, Sıyırma Açısında X-Işını Kırınımı (GIXRD), Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) teknikleri kullanılarak ince filmlerin yapısı tayin edilmeye çalışılmıştır. PLD ile büyütülen bakır oksit ince filmlerden kristal yapı olarak en iyi sonuç, düşük basınç ve düşük sıcaklık (300 ℃ ve 100 mTorr) değerlerinde elde edilmiştir. 300 ℃ ve 100 mTorr basınçta büyütülen bakır oksit ince filmin AFM analizi sonucu aritmetik ortalama pürüzlülüğü 2,19 nm olarak tespit edilmiş ve film kalınlığı 400 - 460 nm olarak tayin edilmiştir. Büyütülen bakır oksit ince filmlerde en küçük tanecik boyutu 20 nm, en büyük tanecik boyutu 140 nm olmuştur. Büyütülen bakır oksit ince filmlerde tanecik boyutunun sıcaklık ve basınç artışı ile arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, pulse number, repetition frequency, target-substrate distance, laser excitation energy, heating and cooling speed were kept constant, pressure and temperature parameters were changed by using pulsed laser deposition (PLD) method and the best crystalline copper oxide growth on p-type silicon substrate was aimed. Crystalline growth was performed by changing the temperature between 300 - 500 ℃ 100 ℃ steps and pressure between 50 - 200 mTorr in 50 mTorr steps. Ultraviolet, visible light and near infrared (UV-VIS-NIR) absorption, Grazing Incidence X-ray Diffraction - GIXRD, Atomic Force Microscopy (AFM) and Scanning Electron Microscopy (SEM) techniques were used to determine the structure of thin films. The best result as a crystal structure of copper oxide thin film grown with PLD were obtained at low pressure and low temperature (300 ℃ and 100 mTorr). As a result of AFM analysis of copper oxide thin film grown at 300 ℃ and 100 mTorr pressure, the arithmetic mean roughness was determined as 2.19 nm and film thickness was determined as 400 - 460 nm. The smallest particle size in the expanded copper oxide thin films was 20 nm and the largest particle size was 140 nm. It was observed that the particle size increased with increasing temperature and pressure in copper oxide thin films.