Dāstān-ı Müseyyeb Gāzḭ (S. 131-269) giriş-inceleme-metin-dizin
Dāstān-i Müseyyeb Gāzḭ (P. 131-269) introduction-analysis-text-index
- Tez No: 574419
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 533
Özet
Dāstān-ı Müseyyeb Gāzḭ" Nâ'ilî mahlaslı bir müellif tarafından, 19. yüzyılda mesnevi şekliyle yazılmıştır. Dāstān-ı Müseyyeb Gāzḭ'de Kerbela Olayı anlatılmaktadır. Destanda Müseyyeb Gâzî adındaki kahramanın Kerbela Olayı'nın intikamını almak için yaptığı savaşlar ve çeşitli olaylar anlatılmaktadır. Giriş kısmında yazar ve eser hakkında bilgi verilmiştir. İnceleme bölümünde; eserin imlâ, ses ve şekil özellikleri çeşitli örneklerle gösterilmiştir. Metin bölümünde ise eserin transkripsiyonlu şekli verilmiştir. Dizin bölümünde, eserde geçen kelimelerin gramatikal dizini oluşturularak anlamları verilmiştir. Çalışmada yararlanılan eserler de Kaynakça başlığı altında verilmiştir. Eserin 2 ile 130 sayfaları Neslihan SEMERCİ ELMAS tarafından çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dāstān-ı Müseyyeb Gāzḭ "Nâ'ilî was written by a pseudonym author in the 19th century in mesnevi form. The Dāstān-ı Müseyyeb Gāzḭ' describes the Karbala Event. The hero named Müseyyeb Gâzî fought to avenge the Karbala Event. The work also describes this struggle of Müseyyeb Gâzi. In the Introduction part of the work, information about the author and the work is given. In the review section of the work; the spelling, sound and form characteristics of the work are shown with various examples. In the text section, the transcribed form of the work is given. In the index section, the meanings of the words in the work are given by forming the grammatical index. The works used in the study are given under the title of bibliography. Pages 2 to 130 of the work were studied by Neslihan Semerci Elmas