Darbeli lazer biriktirme (PLD) sistemi ile üretilen itriyum demir garnet ince filmlerin manyetik tepkisi üzerindeki gerilme etkileri
Strain effect on the magnetic responce of yttrium iron garnet (YIG) thin films deposited by pulsed laser deposition (PLD)
  1. Tez No: 671656
  2. Yazar: SEVGİ ÖZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AĞIL, PROF. DR. EMERSON COY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Spin dalgalarının yayılması için bir araç işlevi gören umut verici çalışmalardan biri YIG (𝑌3𝐹𝑒5𝑂12 İtriyum Demir Garnet) malzemesinin keşfidir. Bu malzeme ile bilgi taşınırken, ısı sorunu neredeyse ortadan kalkmaktadır. Bugün, İDG'nin mevcut en düşük mıknatıslanma sönümlemesine sahip olduğu bilinmektedir. Bu eşsiz özellik spin dalgalarının büyük mesafelerde yayılmasını sağlar. Sunulan tez, epitaksiyel İtriyum Demir Garnet ince filmlerinin büyütülmesi ve karakterizasyonunu ele almaktadır. Numuneler, Gadolinyum Galyum Garnet (GGG-001), İtriyum Alüminyum Garnet (YAG-001), Silikon ve Gadolinyum Skandiyum Oksit (GdScO3) altlıklar üzerinde Darbeli Lazer Biriktirme tekniği (PLD) kullanılarak biriktirilmiştir. Altlıkların seçimi, İDG ve altlıklar arasında düşük bir kafes uyuşmazlığı oluşturmasına göre seçilmiştir. Ardından, malzemelerin yapısal özellikleri ve yüzey morfolojileri sırasıyla X-Işını Kırınımı (XRD), X-Işını Yansıması (XRR) ve Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM) kullanılarak belirlenmiştir. Statik ve dinamik manyetik özellikler Titreşimli Numune Manyetometre ve geniş bant ferromanyetik rezonans (VNA-FMR) tekniği ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the promising studies that serve as a tool for propagating spin waves is undoubtedly the has discovery of YIG (𝑌3𝐹𝑒5𝑂12, Yttrium-Iron Garnet) material. When carrying information with this material, the heat problem is almost eliminated. Today, YIG is known to have the lowest magnetization damping available. This unique feature allows spin waves to propagate over great distances. In addition, YIG is an insulator that makes information and communication technology devices efficient. The presented thesis deals with the growth and characterization of thin, epitaxial yttrium-iron garnet films. Samples were grown using the pulsed laser deposition technique (PLD) on Gadolinium Gallium Garnet (GGG-001), Yttrium Aluminum Garnet (YAG-001), Silicon, and Gadolinium Skandiyum Oksit (𝐺𝑑𝑆𝑐𝑂3) substrates. The selection of the substrate was chosen by requiring a low lattice mismatch between YIG and the substrates. Then, structural properties and surface morphology were determined using X-ray diffraction (XRD), X-ray reflectometry (XRR), and atomic force microscopy (AFM), respectively. Static and dynamic magnetic properties were investigated by vibrating sample magnetometer (VSM) and broadband ferromagnetic resonance (VNA-FMR) technique.