An analysis towards the prospective efficacy of the diversity in vocabulary learning strategies over task performances in secondary school efl context
İngilizcenin yabancı dil olarak öğrenildiği ortaokul ortamında kelime öğrenme stratejileri çeşitliliğinin öğrencilerin görev performansları üzerindeki olası etkililiğine yönelik bir analiz
- Tez No: 574456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu yarı deneysel çalışma farklı kelime öğrenme strateji kategorilerinin ortaokul öğrencilerinin kelime quizi performansları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma ayrıca kelime öğrenme stratejileri eğitiminin öğrencilerin kelime testi başarılarını ölçmedeki etkisini bulmayı amaçlamıştır. Buna ek olarak, araştırma ortaokul öğrencileri tarafından çoğunlukla kullanılan kelime öğrenme stratejilerini ve İngilizce öğretmenlerinin bu stratejileri ne derece yararlı bulduğunu bulmayı kapsamaktadır. Bu araştırma İstanbul ilinin Ataşehir ilçesinde bir ortaokulda 21 öğrenciden oluşan bir 5. sınıfta gerçekleşmiş ve 12 hafta sürmüştür. Veri toplama için, her iki haftalık bir strateji kategorisinin eğitiminin ardından öğrencilere kelime quizleri verilmiştir. Ayrıca öğretmenlere yönelik Türkiye genelinde bir anket yapılmış ve ankete 323 öğretmen katılmıştır. Veriler SPSS 15 programında incelenmiştir. Bulgular öğrencilerin Sosyal-Pekiştirme stratejileri haftalarında daha çok başarı gösterdiğini fakat Üst Bilişsel stratejileri eğitimi esnasında düşük performans sergilediğini göstermiştir. Anket sonuçlarına göre, ortaokul öğrencilerinin en çok kullandığı kelime öğrenme stratejileri kelime listeleri, öğretmene kelimenin anadildeki karşılığını sorma, kelime ile ilgili mevcut resimleri inceleme ve sınıfta kelimeleri not almadır. İngilizce öğretmenlerine göre kelime öğrenme için en yararlı stratejiler İngilizce kitle iletişim araçları, kelime ile ilgili mevcut resimleri inceleme, kelimenin anlamını resmiyle birlikte çalışma, kelime kartları, sınıfta kelimeleri not alma, kelimeyi eş anlamlısıyla ve zıt anlamlısıyla birleştirme, kelimeyi çalışırken yüksek sesle söyleme, kelimeyi bağlı bulunduğu grupla ilişkilendirme, kelimeyi kişisel bir deneyimle bütünleştirme, kelime defteri tutma ve anadili İngilizce olan kişilerle konuşmadır.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental study set out to explore the prospective effectiveness of different category of vocabulary learning strategies (VLSs) on secondary school students' task performances. The research also aimed at finding out the effect of VLSs training on the students' scores in vocabulary levels test. In addition, the research included uncovering the vocabulary learning strategies mostly used by secondary school students and the rates regarding the helpfulness of the strategies by asking English language teachers. This research took place at a secondary school EFL context, namely at a 5th grade class consisting of 21 students in Ataşehir, Istanbul and lasted for twelve weeks. For data collection, students were given tasks following each biweekly VLSs training, and a questionnaire was distributed to 323 teachers who teach English at secondary schools in different regions of Turkey. The data were analyzed on SPSS 15. The findings indicate that the students performed better during the Social-Consolidation strategies weeks, however, they achieved relatively lower scores during the Metacognitive strategies training. The findings of the survey show that the strategies most commonly used by secondary school students are word lists, asking teacher for an L1 translation, analyzing any available pictures or gestures and taking notes in class. The strategies that English language teachers consider helpful for vocabulary acquisition are using English language media, analyzing any available pictures or gestures, studying words with a pictorial representation of its meaning, flash cards, taking notes in class, connecting the word to its synonyms and antonyms, saying new word aloud when studying, associating the word with its coordinates, connecting the word to a personal experience, keeping a vocabulary notebook, and interacting with native speakers.