İklim değişikliği senaryolarının tarımsal üretim deseni açısından değerlendirilmesi - Erzurum ili örneği
Evaluation of climate change scenarios in the respect ofagricultural production design – the sample of Erzurumprovince
  1. Tez No: 574465
  2. Yazar: TANER ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sanayi alanındaki gelişmelere paralel olarak fosil yakıt kullanımında engellenemeyen artış, orman arazilerinin tahrip edilmesi, ulaştırma sektöründeki gelişmeler, tarımsal arazilerin amaç dışı kullanımı ve çarpık yapılaşma atmosferde sera gazı salımlarını artırmaktadır. Sera gazlarındaki bu artışlar daha çok ısıyı tutma anlamına gelmektedir. İklim değişikliği, küresel boyutlara varan sıcaklık artışları ile günümüzde en çok tartışılan konulardan birisi haline gelmiştir. İklim değişikliği doğrudan ve dolaylı yollardan tüm sektörleri etkilemektedir. En fazla etkilenen ve etkilenecek sektörlerin başında doğaya bağlı yapısı gereği tarım sektörü gelmektedir. Türkiye bulunduğu konum itibariyle iklim değişikliğinden en fazla etkilenmesi beklenen Akdeniz Bölgesinde bulunmaktadır. Sera gazı salımlarının kontrolü için yapılan çalışmalar yeterli olmamaktadır. Dünya bütün sera gazı salımlarını bir anda durdursa bile hâlihazırda atmosferde bulunan gazların yerküreyi ısıtmaya devam edeceği bilinmektedir. Bu nedenle sera gazı salımlarını azaltma çabaları devam ederken değişen iklim şartlarına uyum sağlamak ve iklim değişikliğinin getireceği olumsuzlukları en aza indirmek zorunluluk haline gelmiştir. Bu çalışmada, iklim değişikliği ile ilgili yapılan son modelleme çalışmalarının sonuçları, Türkiye ve Erzurum özelinde paylaşılmış ve bu değişimlerin tarım sektörüne olası etkileri incelenmiştir. Elde edilen verilere göre Erzurum ilinde sıcaklıklar 2100 yılına kadar 2-7C° arasında artması, özellikle tahılların en fazla suya ihtiyaç duyduğu yaz mevsiminde ise, yağışların %2-3 arasında azalması öngörülmektedir. Sıcaklık artışları bitkisel üretimde vejetatif dönemin kısalmasını sağlasa bile, suya olan ihtiyacı daha da artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Incessant increase in the use of fossil fuels in accordance with the development in industrialisation, deterioration of forest areas, developments in transportation sector, misuse of arable land and distorted urbanisation have all caused the increase in emission volume of greenhouse gases in the earth atmosphere which means led to heat storage in on earth surface and atmosphere. Increases in global – size average temperature placed the climate change concept on the world agenda as one of the most debated topics of the day. Climate change is expected to affect all economic sectors directly or indirectly. Agriculture as a sector is also expected to be among those impacted by such a change due to its nature based structure. Turkey is located in Mediterranean basin, which is among the most sensitive regions to climate change effects. Today's struggle fighting methods with climate change including the control of the release of greenhouse gases are not efficient enough to prevent the change completely. Even if the release of greenhouse gases is ceased readily and completely, the gases that have already been released and existing in the atmosphere at present are expected to heat it the planet more. Therefore, while efforts are going on to reduce the release of greenhouse emission, adaptation to changing climate and reduction of negative impacts of climate change to minimum have become an obligation. In the present study, the results of the last updated climate change modelling studies are taken into consideration for Turkey and Erzurum province and the effects of these possible changes on agriculture are investigated. According to the results obtained, temperatures are predicted to reduce up to 2 – 7°C by 2100 and rainfall will decrease 2-3% in the period when grassy plants need water the most. Even if the increase in temperature shortens vegetative period in plant cultivation, it may increase the water demand of plants more.