Kestanede zarar yapan Cossus cossus ve Synanthedon vespiformis 'in mücadelesinde feromon tuzaklarının etkinliğinin araştırılması
The effectiveness of pheromone traps in the control against of chestnut pests, Cossus cossus and Synanthedon vespiformis
- Tez No: 574466
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Türkiye yıllık 64.705 ton kestane üretimiyle dünyada üçüncü sırada yer almaktadır. Aydın ili ise yıllık 25.423 ton üretimiyle ülkemizde ilk sırada gelmektedir. Ancak son yıllarda özellikle odun dokusunda önemli zarar yapan ve ağaçların tamamen kuruyarak ölmesine neden olan Cossus cossus (Lepidoptera: Cossidae) ve Synanhtedon vespiformis (Lepidoptera: Sessiidae) önemli zararlılar olarak ortaya çıkmıştır. Bunun sonucu olarak da kestane üretiminde önemli ekonomik kayıplar meydana gelmektedir. Kestane alanlarında bu iki zararlının mücadelesinde arazinin topoğrafik yapısı ve ağaçların yüksekliği, kimyasal mücadeleyi mümkün kılmamaktadır. Ayrıca zararlıların kabuk altında bulunması da kimyasal mücadeleyi olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle feromon tuzakları kullanarak kitlesel tuzaklamayla bu zararlı popülasyonlarının azaltılması hedeflenmektedir. Yapılan arazi çalışmaları sonucunda S. vespiformis için kullanılan feromon tuzakların kitle yakalamada ve zararlının popülasyonunun düşürülmesinde çok etkili olduğu, ancak C. cossus kullanılan feromonun etkisiz olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Turkey with an annual production of 64 705 tons of chestnut ranks third in the world. Aydın province ranks first in our country with an annual production of 25,423 tons. However, in recent years, Cossus cossus (Lepidoptera: Cossidae) and Synanhtedon vespiformis (Lepidoptera: Sessiidae) have emerged as significant pests, especially in the woods, which have caused significant damage to the wood and caused the trees to die completely. As a result, significant economic losses occur in chestnut production. The topographic structure of the land and the height of the trees in the control of these two pests in the chestnut fields do not make the chemical control possible. In addition, the presence of pests under the shell also adversely affects the chemical control. Therefore, it is aimed to reduce these pest populations by mass trapping using pheromone traps. As a result of field studies, it was found that pheromone traps used for S. vespiformis were very effective in mass capture and in decreasing the population of pest, but the pheromone used in C. cossus was ineffective.