Virtüöz besteci ve flüt yapımcısı kimlikleri ile Theobald Boehm ve Boehm'ün 'Air Allemande ve varyasyonları, Op.22' eserinin analizi
As a flutist composer and flute maker Theobald Boehm and analyse of Boehm's composition 'Air Allemande and variations, Op.22'
  1. Tez No: 574464
  2. Yazar: ERHAN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE KARŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Romantik dönemin ünlü flütçüsü, bestecisi ve flüt yapımcısı Theobald Boehm, Air Allemande ve Varyasyonları, Op.22 adlı flüt ve piyano için yazmış olduğu olgunluk dönemi yapıtında, opera buffadan, halk şarkılarından, keman müziği yazımında kullanılan teknik materyallerden etkilenmiştir, yapıtı diyatonik armoni kullanarak yazmıştır. Boehm'ün yapıt içerisinde kullandığı, lirik, dokunaklı, kahramansı duyguları ifade eden motifler ve bravura stilinde yazılmış varyasyonlarıyla Boehm, yeni Boehm flütünün değişen akustik yapısını, tınısal spektrumunu, müzikal ve teknik anlamda ifade gücünü anlatmıştır. Boehm yapıtlarını yazarken rondo formunu, da capo aria formunu, tema ve varyasyon tekniğini ve fantazi formlarını kullanmış, serenat türünde kompozisyonlar yazmıştır.
Özet (Çeviri)
Theobald Boehm as a Romantic Era flutist, composer and flute maker, composed Air Allemande and Variations, Op.22 for flute and piano, inspired from opera buffa, technic material used for violin music compositions, folk songs. Boehm used diatonic harmony, and motives that reflects sentiments such as lyric, expressive and heroic in character with bravura style variations, narrates changing acoustic structure, timbre spectrum and expressive power, musically and technically of the new Boehm flute. When composing for flute and piano, Boehm used rondo form, da capo aria form, fantasy form and tema and variation technic, he also composed in serenade genre.