Kadın süperlig hentbol takımları sporcularının hedef yönelimi ve zihinsel dayanıklılık parametrelerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of the goal orientation and mental toughness of the women superleague handball teams athletes according to their position
- Tez No: 713367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT OKAN MİÇOOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Kadın Süper Lig hentbolcularının zihinsel dayanıklılık ve hedef yönelimi parametrelerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Bu değişkenler sporcuların oynadıkları mevkiler ve spor yaşları olarak belirlenmiştir. Takım oyunu olan hentbol için bireyde ego ve görev yönelimi düzeyinin oldukça önemli olduğundan; sporcunun kendisi mi yoksa takımı için mi mücadele ettiğini belirlemek öncelikli amaçlarımızdandır. Bunun yanı sıra tempolu, uzun süre oynanan ve sert bir spor olan hentbol için anlık gelişen durumlar karşısında problem ile başa çıkma, fiziksel-zihinsel olarak dayanıklı kalabilmekte oldukça önemlidir. Sporcunun spor yaşının ve oynadığı mevkinin bu parametreler üzerinde ne derece etkili olduğunu belirlemek adına böyle bir çalışmaya gerek duyulmuştur. Araştırmaya 2020-2021 sezonu içerisinde Anadolu Üniversitesi Gençlik Spor Kulübü, Konyaaltı Belediye Spor Kulübü, Sivas Belediyesi SK, Aksaray Belediyesi SK, Görele Belediyesi SK, Üsküdar Belediyespor, Yenimahalle Belediyesi SK, Muratpaşa Belediye SK, İzmir Büyükşehir Belediyesi GSK, Elazığ Sosyal Yardımlaşma SK ve Yalıkavak SK'lerinde oynayan 147 kadın süper lig hentbol sporcuları katılmıştır. Çalışma kapsamı dahilinde oluşturulan kişisel bilgi formunda çalışmaya katılan sporcuların cinsiyeti, oynadıkları lig statüsü, mevkileri ve spor yaşına yönelik bilgi toplanmıştır. İkinci bölümünde ise Sheard ve arkadaşlarının geliştirdiği (2009) ve Miçooğulları (2017) tarafından Türkçeye uyarlanması gerçekleştirilen“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri”ve Duda ve Nicholls'un (1992) geliştirdiği "Sporda Görev ve Ego Yönelimi Ölçeği kullanılmıştır. Anketlerde değişkenler arası karşılaştırmalarda ve elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programından yararlanılmıştır. Uygulanan testlerde ilk adım betimleyici istatistik tekniklerinden olan Aritmetik Ortalama-Standart Sapma ve yorumlayıcı istatistik tekniklerinden olan Homogenity ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Olası farklılıkların ne gibi süreçlere dayandığını belirlemek adına ise Scheffe ve Tukey değerlendirme testleri uygulanmıştır. Çalışma sonucunda hedef yönelimleri düzeyinde tecrübeli diye adlandırabileceğimiz spor yaşı yüksek olan hentbol oyuncularının, spor yaşı daha düşük olanlara göre daha görev yönelimli oldukları saptanmıştır. Aynı zamanda katılımcıların spor yaşlarının arttıkça zihinsel dayanıklılık düzeylerinin de arttığı gözlemlenirken mevki değişkenine göre her iki parametre adına anlamlı farklılıklara rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In research, it was aimed to examinemental toughness and goal orientation's parameters of handball players' from Women Super League in 2020 – 2021 season.147 women handball players in the Super League who play for Anatolian University Youth Sport Club, Konyaaltı Municipality Sport Club, Sivas Municipality SC, Aksaray Municipality SC, Görele Municipality SC, Üsküdar Municipality SC, Yenimahalle Municipality SC, Muratpaşa Municipality SC, İzmir Metropolitan Municipality SC, Elazığ Social Welfare SC, Yalıkavak SC voluntarily attended to research. In the personal information form which was prepared in the scope of the study, information was collected related to participant's gender, the situation of the league that they play in, their positions and their sport age. In the second part,“Mental Toughness Inventory In Sport”which was designed by Sheard and his friends (2009) and was adapted to Turkish population by Miçooğulları (2017) and“Task and Ego Orientation In Sport Scale”which was improved by Duda and Nicholls (1992) was used. SPSS 22.0 pocket programme was utilized for analysing of the data which was taken from surveys and comparisons among variables. In the statistic tests, firstly Arithmetic averages – Standard deviation which is one of the descriptive statistic techniques and Homogenity – One Way Variance Analysis (ANOVA) which is one of the interpreter statistic techniques were used. To identify the possible differences based on which processes, Scheffe and Tukey assessment tests were applied. As a consequence, handball players who have older sport ages and who can be thought as“experienced”was observed as more goal oriented than those with younger sport age. Moreover there was significant differences between young players (who has less sport ages) and experienced ones related with mental toughness.