Tütün ve tütün mamulleri atıklarının denizel çevreye etkileri: Konyaaltı sahili ve denizel bölgesi
Effects of tobacco and tobacco products wastes on the marine environment: Konyaalti coast and marine region
- Tez No: 903339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET KURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çevre sorunları arasında deniz kirliliği konusu önemli bir yere sahiptir. Evsel atıkların, yeterince arıtılmayan ya da hiç arıtılmayan atık suların denize akıtılması, deniz araçlarının sintine sularını ve balast sularını Akdeniz'e boşaltması, turizm faaliyetleri gibi nedenler denizin ve denizel bölgenin kirlenmesine yol açmakta, insan hayatını ve ekolojinin diğer unsurlarını olumsuz şekilde etkilemektedir. Deniz ve denizel bölge kirleticileri arasında tütün ve tütün mamulleri atıklarının (sigara izmaritleri, ambalaj atıkları) uzun yıllar ayrışmadan doğada kalabilmesi, deniz canlıları ve kara canlılarında toksik etkiler meydana getirmesi nedeniyle deniz ekosisteminde ve karasal ekosistemde büyük önem arz etmektedir. Denizel alana türlü yollar ile karışan sigara izmaritleri su, sediman ve organizmalar arasındaki döngü içerisine dâhil olmakta, bir kısmı ayrışma durumlarına bağlı olarak su içerisinde taşınım göstermekte, bir kısmı ise sedimanda birikim göstermektedir. Sedimanda bulunan sigara izmaritleri suyun hareketi ile birlikte kıyıya taşınabilmektedir. Ayrıca deniz suyu, dereler, rüzgâr ve antropojenik nedenler ile de taşınabilmektedir. Konyaaltı kenti kapsamında deniz ve denizel bölge kirliliğinin araştırılması amacıyla bu çalışma, Aralık 2023-Şubat 2024-Mayıs 2024 tarihleri arasında Konyaaltı Sahili'nde Varyant Mevkii ile Boğaçayı arasında kalan 7,5 km uzunluğa sahip sahil kesiminde 1x1 m (1 m²) ölçülere sahip kuadrat yardımıyla belirlenen toplamda 81 örneklem alanda 10 cm derinliğe kadar kum kazılarak elekten geçirilmek suretiyle gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Among environmental issues, marine pollution holds a significant place. Disposal of untreated or inadequately treated domestic waste into the sea, discharge of ship bilge and ballast waters into the Mediterranean, and tourism activities contribute to the pollution of the sea and marine region, negatively impacting human life and other elements of the ecosystem. The presence of tobacco and tobacco product waste (cigarette butts, packaging waste) among both living and non-living elements, their ability to persist in nature for long years without decomposition, and the toxic effects they induce in marine and terrestrial organisms make them crucial in marine and terrestrial ecosystems. Cigarette butts, integrating into the marine area through various means, become part of the cycle among water, sediment, and organisms. Some are transported in water due to decomposition, while others accumulate in sediment. Cigarette butts in sediment are carried to the shore with the movement of water. They can be transported to the shore with seawater through creeks and also through wind and anthropogenic factors. This study, conducted within the scope of investigating marine and marine region pollution in the city of Konyaalti, took place between Decemberl 2023-February 2024 and May 2024. A 7.5 km long coastal stretch between Varyant Mevkii and Bogacayi in Konyaalti Beach was selected with 1x1 m quadrats in a total of 81 sampling areas, and sand was excavated up to a depth of 10 cm, then passed through a sieve.