Assessment of environmental effects of Antalya marine disposal system
Antalya deniz deşarj sisteminin çevresel etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 83795
  2. Yazar: TAHİR BATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT ÖZDAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Antalya ili kanalizasyon inşaası devam etmektedir. Atıksu ön arıtma tesisi ve deniz deşarjı inşaası tamamlanmıştır. 1996 yılında Antalya su ve atık projesi çevresel etki değerlendirme raporu hazırlanmıştır. Çevresel etki değerlendirme raporunda ön arıtma tesisinden çıkan atıksulann denizdeşarjı ile uzaklaştırılması durumu için çevresel etkileri incelenmiştir. Deniz deşarjı projesi boru hattı inşaasından sonra deniz suyu kalitesini belirlemek için bir kaç kez ölçüm yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalarda deniz suyu bakteriyolojik kimyasal ve fiziksel özellikleri incelenmiştir. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, bünyesinde Antalya körfezi Konyaaltı bölgesinde Sansu Çayı ile Lara sahilinde TRT kampı arasında Belirlenen 58 noktada 1994-1998 yılları arasında bakteriyolojik deniz suyu analizleri yapılmıştır. Deniz suyu numune alma istasyonları özellikle halkın kullanımına açık olan plajlardan seçilmiştir. Deniz suyu bakteriyolojik kirlilik indikatörü olarak taplam koliform ölçümlenmiştir. 1997 yılında bazı istasyonlardan alman numunelerde Fekal Koliform/100 mi değeri ölçülmüştür. Ayrıca deniz suyu kimyasal analizi ile ilgili olarak da bazı istasyonlarda kalsiyum, magnezyum, bikarbonat, klorür Te sülfat analizleri yapılmıştır. Bu çalışmada 1994-1998 yılları arasında alınan bakteriyolojik deniz suyu numune sonuçlan değerlendirilerek, istasyonların kirlilik durumları ortaya konmaya çalışılmış ve kirlilik nedenleri araştırılmıştır.Tractebel, Black &Veatch, Su-Yapı tarafından EPA CORMK modeli kullamlarak hazırlanan Antalya Deniz Deşarjı Sistemi simulasyon sonuçlan kullamlarak deşarj noktasından uzaklaştıkça koliform konsantrasyonlarının değişimini gösrteren eş- koliform eğrileri çizilmiştir. EPA CORMDC modeli hem yatay hemde düşey yönde aüksu tarlasının sınırlarını belirleyerek toplam koliform, BOL, KOI, ve AKM konsantrasyonlarım hesaplayan Deşarj edilen atıksuyun oluşturduğu bulut için eş- koliform eğrileri 2020 yıl kış ve yaz mevsimi ve 1.5 ve 3 saatlik T90 için hazırlanmıştır. Antalya körfezi için, 58 istasyondaki ölçüm sonuçlarının izlenebildiği bir web sayfası oluşturulmuştur. Böylece ölçüm sonuçlarının web ortamına aktarılarak internette Antalya körfezi deniz suyu kalitesi hakkında bilgi edinilmesi olanağı sağlanacaktır. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığınca onaylandığı takdirde Anyalya Büyükşehir Belediyesi'nin web sitesi (http://www.antalya-bld.gov.tr/ )'nde yayınlanacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The construction of Antalya city Sewer system still continues now, and the construction of wastewater pretreatment and marine outfall system has completed. In 1996 Water Supply and Sanitation Project Environmental Impact Assessment Report in which the impacts derived from the discharge of wastewater coming from pretreatment plant to marine environment by using marine outfall system has been investigated. After marine outfall project and the construction of pipeline a few measurements have been performed to determine the physical, chemical, and bacteriological properties of sea-water. Bacteriological analysis program conducted by Antalya Municipality were conducted in the sea between Sansu Creek and TRT Camp in Lara beach in Konyaalti region in Antalya by from 1994 to 1998. Sampling points were selected from regions used for recreational purposes and especially swimming. Total coliform was measured as the indicator of seawater pollution. Fecal coliform parameter was measured in some sampling stations in 1997. Moreover, calcium, magnesium, bicarbonate, chlorine and sulfate analyses were performed to determine chemical characteristic of seawater. In this study, it was proposed to determine pollution levels of selected sampling stations, represent certain regions, with evaluating the results of bacteriological analyses performed in 1994 to 1998, and to investigate pollution reasons. Using the results of simulation for Antalya Marine Outfall System (Appendix J) conducted by Tractebel, Black &Veatch, Su-Yapi, iso-coliforms maps reflecting the distributions of coliform concentrations by distance from discharge point were determined. Tractebel, Black &Veatch, Su-Yapi has simulated the outfall plume using EPA CORMDC Model, which determines the outfall plume limits in bothhorizontal and vertical plane, and total bacteria, BOD, COD, and SS in the centerline of the plume. Iso-coliform map for discharge plume for summer 2020 and peak load - dieoffrate 1.5 h, for summer 2020 and peak load - dieoff rate 3 h and for winter 2020 and peak load - dieoffrate 3 h were plotted. A web page including bacteriologic analysis results of 58 sampling points was designed to reflect seawater quality in Antalya Bay. If the presentation of this web page is approved by Antalya Municipality, it will be presented at Antalya Municipality Web site (http://www.antalya-bld.gov.tr).