Thiacloprid'in sıçanlar üzerine elektrofizyolojik, biyokimyasal, histopatolojik etkilerinin incelenmesi
Investigation of electrophysiological, biochemical, histopathological effects of thiacloprid on rats
  1. Tez No: 574492
  2. Yazar: NAİL TAMER ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇAMLICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada neonikotinoid bir insektisit olan thiacloprid'in sıçanlarda siyatik sinir, kalp, beyin, omurilik, böbrek, karaciğer ve testis dokuları üzerine toksik etkileri incelenmiştir. Thiacloprid zararlılarla savaşımda yaygın olarak kullanılan bir neonikotinoid insektisittir. Bu çalışmada, önceki çalışmalar dikkate alınarak 1. grup: kontrol, 2. grup: 5 mg/kg, 3. grup: 7,5 mg/kg, 4. grup: 10 mg/kg dozlarda olmak üzere hazırlanan üç thiacloprid dozu sıçanlara uygulanmıştır. Her deney grubunda 8 adet sıçan çalışılmış (N=8) olup, 21 gün boyunca 48 saatte bir olmak üzere 0,5 mL hacimlerde hazırlanan 3 doz (düşük, orta, yüksek) insektisit steril insülin enjektörü ile intraperitonal (i.p.) olarak sıçanlara uygulanmıştır. Ayrıca kontrol grubuna ise, deney grubu ile aynı gün ve saatlerde olmak üzere i.p. yolla serum fizyolojik (% 0,9'luk NaCl çözeltisi) enjekte edilip, 21 günün sonunda sıçanlara anestezi yapılmasının ardından elektrokardiyografi (EKG) kayıtları alınmıştır. EKG kaydını takiben sıçanlardan standart sinir iletim çalışmalarındaki teknikler kullanılarak bileşik motor aksiyon potansiyeli kayıtları in vivo olarak alınmıştır. Thiaclopridin elektrofizyolojik etkilerinden elde edilen veriler, biyokimyasal ve histopatolojik çalışmalarla da desteklenmiştir. Sıçanların ağrılı uyarana yanıt vermediği anlaşıldıktan sonra biyokimyasal incelemeler için siyatik sinir, kalp, beyin, böbrek ve karaciğer dokuları, histopatolojik incelemeler için ise omurilik ve testis dokuları alınarak, eksanguinasyon ile sakrifikasyonları gerçekleştirilmiştir. Elektron mikroskobu kullanılarak yapılan histopatolojik çalışmalarda omurilik ve testis dokularının ultra yapısı incelenmiş, ayrıca, beyin, siyatik sinir, kalp, böbrek ve karaciğer dokularındaki nitrik oksit, ksantin oksidaz, miyeloperoksidaz ve asetilkolinesteraz enzim aktiviteleri çalışılmıştır. Böylece, bu insektisitin dokularda meydana getirdiği oksidatif hasar da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the toxic effects of thiacloprid, a neonicotinoid insecticide, on rat sciatic nerve, heart, brain, spinal cord, kidney, liver and testis were examined. Thiacloprid is a neonikotinoid insecticide commonly used in the fight against pests. In this study, taking into account the previous studies, the three groups to be prepared were group 1: control, group 2: 5 mg / kg, group 3: 7,5 mg / kg, group 4: 10 mg / thiacloprid was administered intraperitoneally to rats. In each experimental group, 8 rats were to be studied (N = 8) and were administered intraperitoneally (i.p.) with 3 doses (low, medium, high) insecticide sterile insulin injector prepared in 0.5 ml volumes for 48 days in 21 days. In addition, for the control group, i.p. (0,9% NaCl solution) was injected into the rats, and electrocardiography (ECG) records were obtained after anesthesia was given to the rats at the end of 21 days. Following ECG recording, composite motor action potential recordings were taken in vivo using techniques from rats to standard neurotransmission studies. The data obtained from the electrophysiological effects of Thiacloprid are intended to be supplemented by biochemical and histopathological studies. After it was found that the rats did not respond to the painful stimulus, sciatic nerve, heart, brain, kidney and liver tissues were taken for biochemical examinations and spinal cord and testis tissues were taken for histopathological examinations and excisional sacrification was performed. Histopathological studies using electron microscopy have investigated the ultrastructure of the spinal cord and testis tissues and nitric oxide, xanthine oxidase, myeloperoxidase and acetylcholinesterase enzyme activities in the brain, sciatic nerve, heart, kidney and liver tissues. Thus, it is aimed to determine the oxidative damage that this insecticide can bring to the tissues.