Method development for the determination of thiacloprid residues in hazelnut.
Fındıkta thiacloprid kalıntısı tayini için metot geliştirilmesi.
- Tez No: 197413
- Danışmanlar: DR. HASAN ERTAŞ, PROF.DR. EMÜR HENDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
IÖZETFINDIKTA THIACLOPRID KALINTISI TAYİNİ İÇİN METOTGELİŞTİRİLMESİSEYDİM, GülizYüksek Lisans Tezi, Kimya BölümüSupervisor: Prof. Dr. Emür HENDEN2. Supervisor: Dr. Hasan ERTAŞAralık 2006, 59 SayfaBu tezde, fındık örneklerinde thiacloprid kalıntısının tayini içinyüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi ile analiziamaçlanmıştır.Bu çalışmada, fındıktan thiacloprid ekstraksiyonu sonunda, HPLC iletayininde olabilecek matriks girişimini engellemek için temizlemeprosedürü geliştirilecektir. Meyvelerden farklı olarak, fındık matriksi çokdaha komplekstir ve hedeflenen bileşiğe önemli girişim yapabilecekmaddeler içerebilir. Maddeye özgü ve düşük maliyetli bir temizlemeprosedürü metodu hızlandırır ve analiz maliyetini düşürür. Katı fazekstraksiyonunun, girişimlerin uzaklaştırılması için gerekli olan organiksolvent miktarının azaltılmasında ve analitin geri kazanımında etkiliolduğu bilinmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada katı faz ekstraksiyonkolonu kullanılmıştır.Bu çalışmada fındıkta thiacloprid kalıntı analizi için MS ve DADdedektörler incelenmiş ve karsilaştirilmıştır ve sonuçta MS dedektördaha hassas ve seçimli olduğu görülmüştür. Analiz metodu MS dedektöriçin valide edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER : HPLC yöntemi, Thiacloprid, fındıkII
Özet (Çeviri)
IABSTRACTMETHOD DEVELOPMENT FOR THE DETERMINATION OFTHIACLOPRID RESIDUES IN HAZELNUTSEYDİM, GülizAnalytical Chemistry DepartmentSupervisor: Prof. Dr. Emür HENDEN2. Supervisor: Dr. Hasan ERTAŞDecember 2006, 59 PagesIn this thesis, it was aimed to analyse the residue of thiacloprid inhazelnut with a HPLC method.In this study, a suitable procedure was sought to extract thiaclopridfrom hazelnut samples, and clean-up procedure was varied in order toeliminate matrix interferences in HPLC determination. Unlike fruits,hazelnut matrice is more complex and may contain substantialinterferents to the target compound. A specific and low cost-effectiveclean-up is always sought in order to speed up the method and reduce theanalysis cost. Solid phase extraction has been shown to be effective inreducing the amount of organic solvent required for the removal ofinterferences and the recovery of the analyte. Hence, a type of solidphase extraction column was applied for this study.In this study, MS and DAD detectors was compared fordetermination of thiacloprid residues in hazelnut matrix. As a resultMass (MS) detector was found more sensitive and selective for thedetermination of thiacloprid residue from hazelnut sample. And themethod was validated in the case of using MS detector.Keywords : HPLC, Thiacloprid, hazelnut