Bıldırcın rasyonlarında metiyonin düzeyinin abdominal yağ miktarı ve performans üzerine etkileri
The effects of the level of methionine on the abdominal fat yield and performance in japanese quail
  1. Tez No: 574536
  2. Yazar: MEHMET ADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUSTAFA ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, metiyoninin bıldırcınlarda yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, canlı ağırlık artışı, karkas randımanı, abdominal yağ miktarı, karaciğer, but, göğüs eti, ince bağırsak, kalın bağırsak, kursak, proventikulus, taşlık ve dalak üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada %24 ham protein ve 2900 kcal ME/kg yem kullanılmıştır. Bir günlük karışık cinsiyette, 165 adet Japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) 5 farklı muamele ve her muamele 3 tekerrürden oluşacak şekilde planlanıp, her tekerrürde 11 olmak üzere, her muamelede 33 hayvandan oluşan 5 yemleme grubuna ayrılmıştır. 35 gün süreyle, 1. (kontrol 0.05) gruptaki bıldırcınlar temel rasyon ile ve diğer gruplardaki (2,3,4,5) temel rasyona ek olarak sırasıyla; %0.10, %0.15, %0.20, %0.25 metiyonin ilaveli yemlerle beslenmişlerdir. 1-35 gün süresince bıldırcınların haftalık yem tüketimleri ve canlı ağırlık kazançları, deneme sonunda karkas, abdominal yağ, karaciğer, but, göğüs eti, ince bağırsak, kalın bağırsak, kursak, proventikulus, taşlık ve dalak ağırlıkları saptanmıştır. Deneme sonunda karaciğer, but ve göğüs eti alınarak bunlardan kuru madde ile ham yağ analizleri yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre; yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, abdominal yağ miktarı, karaciğer ağırlığı ile yağ oranı, but ağırlığı, göğüs eti ağırlığı ile yağ oranı ve ince bağırsak, kalın bağırsak, proventrikulus, taşlık, dalak ağırlığı, yeme eklenen metiyonin düzeylerinden etkilenmiştir. Karkas randımanı, but ham yağ oranı, kursak ağırlığı ise yeme eklenen metiyonin miktarından etkilenmemiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of methionine on feed consumption, feed efficiency, live weight gain, carcass yield, abdominal fat amount, liver, leg, breast meat, small bowel, intestine, proventriculus, stomach and spleen in quails. 24% crude protein and 2900 kcal ME / kg feed were used in the study. A total 165 quails from mixed sex (Coturnix coturnix japonica) 5 different treatment and planned to be composed of each treatment 3 replicates as 11 in each repetition is reserved for each treatment 33 consisting of 5 animals feeding groups. For 35 days, the animals in group 1 (control) were compared with the baseline ration and in addition to the baseline ration in the other groups (2,3,4,5); 0.10%, 0.15%, 0.20%, 0.25% methionine supplemented feeds. 1-35 days during quail feed consumption and body weight weekly earnings, end of attempt carcass, abdominal fat, liver, thigh, breast meat, small intestine, large intestine, save, proventikulus, gizzard and spleen weights were determined. At the end of the experiment, liver, leg and breast meat were taken and dry matter and crude oil were analyzed. In this study; feed consumption, fat intake, feed utilization, abdominal fat, liver and fat ratio, buttock weight, breast fat and fat ratio, and methionine levels in the small intestine, large intestine, proventriculus, Carcass yield, leg oil ratio is affected by the amount of the added methionine meals is to save weight (P> 0.05).