Kastamonu ilinde yetiştirilen siyez buğdaylarında (Triticum monococcum) toprak- tahıl arasında mineral madde ve bazı fizikokimyasal nitelikleri açısından toprak- tahıl arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between mineral content and some physicochemical properties between soil and cereal in siyez wheat (Triticum monococcum) grown in Kastamonu province
- Tez No: 615146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE HENDEK ERTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Toprağın biyo-dinamik yapısı, asit-baz dengesi, kimyasal reaksiyonları ve toprak elementleri arasında gerçekleşen reaksiyonlar, bitkilerin besin alımına ve buna bağlı olarak da bitkilerin besin içeriğine tesir etmektedir. Bu çalışmada, Kastamonu yöresinde yetiştirilen siyez buğdayı (Triticum monococcum) ile yetiştiği toprak arasındaki ilişki mineral madde, ağır metal ve bazı fizikokimyasal nitelikler açısından araştırılmıştır. Kastamonu'da siyez buğdayı üretiminin en yoğun olduğu dört ilçede 20 lokasyondan alınan toprak örnekleri mikro-makro besin elementleri, ağır metaller, organik madde, pH ve saturasyon içerikleri açısından araştırılmıştır. Yetiştirilen siyez buğdayı örneklerinde ise mineral madde, ağır metal, kül, yağ, protein, kavuz, hektolitre, bindane ağırlığı analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The bio-dynamic structure of the soil, acid-base balance, chemical reactions and reactions between soil elements affect the nutrient uptake of plants and consequently the plant nutrient content. In this study, the relationship between Einkorn wheat (Triticum monococcum) grown in Kastamonu region and the soil was investigated in terms of mineral matter, heavy metal and some physicochemical properties. Soil samples taken from 20 locations in four districts where Einkorn wheat production is the highest in Kastamonu were investigated in terms of micro-macro nutrients, heavy metals, organic matter, pH and saturation. In addition, mineral, heavy metal, ash, fat, protein, husk/ grain rate and hectoliter weight analyzes were performed in Einkorn wheat samples. Correlation analysis was performed between the minerals determined in Siyez wheats.