Dallas Ağrı Nnketi'nin Türkçe geçerlilik ve güvenilirliliği
- Tez No: 574563
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Bel ağrısı aktivite limitasyonuna sebep olan ve en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Hastanın fonksiyonel yeteneklerinin değerlendirilmesi ve başarılı bir tedavi protokolüne karar verilmesi için en önemli noktalardan biri ölçüm anketlerinin doğru şekilde kullanılmasıdır. Amaç: Dallas Ağrı Anketi'nin Türkçe versiyon, geçerlik ve güvenirliğinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 100 kronik bel ağrılı hasta alınmıştır. Güvenirliğin belirlenmesi için test-tekrar test ve iç tutarlılık analizi yapılmıştır. Test-tekrar test sonuçları Intraclass Correlation Coefficient yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Intraclass Correlation Coefficienct sonuçları 0,946 ile 0,972 arasında değişmektedir. Bu sonuçlar test-tekrar test cevaplarının yüksek derecede korelasyonunu göstermektedir. İç tutarlılık analizi için Cronbach Alfa değeri hesaplanmıştır. Cronbach Alfa değeri 0,920 bulunmuş olup, anketin yüksek iç tutarlılığa sahip olduğunu göstermektedir. Anketin geçerliği yapı geçerliği açısından değerlendirilmiştir. Yapı geçerliği için faktör analizi ve birleşim geçerliği test edilmiştir. Yapı geçerliği için yapılan faktör analizi anketin iki faktörlü olduğunu belirtmiştir. Birleşim geçerliği için Dallas Ağrı Anketi'nden alınan toplam puanlar Oswestry Bel Ağrısı Disabilite Ölçeği ve Roland Morris Disabilite Ölçeği'nden alınan toplam puanlar ile pearson korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Dallas Ağrı Anketinin Roland Morris Disabilite Ölçeği ile pearson korelasyon katsayısı 0,703 ve Oswestry Bel Ağrısı Disabilite Ölçeği ile 0,659 olarak bulunmuştur. Sonuç: Dallas Ağrı Anketinin Roland Morris Disabilite Ölçeği ve Oswestry Bel Ağrısı Disabilite Ölçeği ile korelasyonunun çok iyi-iyi seviyede olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak Dallas Ağrı Anketi'nin Türkçe versiyonu geçerli ve güvenilirdir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Back pain is one of the most frequent disorders leading to activity limitation. The most important point to evaluate patient's functional abilities and to decide a successful therapy procedure is to manage the assessment questionnaires precisely. Objective: The purpose of this study is to adopt Turkish version, validity and reliability of Dallas Pain Questionnaire. Material and Method: 100 patients with chronic back pain were included in present study. To assess reliability, test-retest and internal consistency test was applied. The results of test-retests were assessed using Intraclass Correlation Coefficient method. Findings: These results vary between 0.946 and 0.972 which shows that test-retest results are highly correlated. For internal consistency, Cronbach Alfa value was measured and found 0.920, showing that this questionaire has high internal consistency. Validity of the questionnaire was assessed in term of construct validity. For construct validity, factor analysis and convergent validity was tested. Factor analysis test applied for the construct validity, indicated that this questionnaire had two factors. For convergent validity, total points of Dallas Pain Qustionnaire, were assessed with the total points of Oswestry Back Pain Disability Scale and Roland Morris Disability Scale, using pearson correlation analysis. The pearson correlation coefficient of Dallas Pain Questionnaire with Roland Morris Disability Scale is 0.703 and with Oswestry Back Pain Disability Scale is 0.659. Conclusion: These results showed that Dallas Pain Questionnaire is very goodgood correlated with Roland Morris Disability Scale and Oswestry Back Pain Disability Scale. In conclusion, the Turkish version of Dallas Pain Questionnaire is valid and reliable.