İntraparankimal hemorajik inme ve lipid parametreleri
intraparenchymal hemorrhagic stroke and lipid parameters
  1. Tez No: 630833
  2. Yazar: ZEYNEP BAŞTUĞ GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FİGEN VARLIBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Tüm dünyada koroner arter hastalıkları ve kanserden sonra üçüncü ölüm nedeni, özürlülük ve sakatlık nedeni olarakta birinci sırada yer alan serebrovasküler hastalıklar (SVH) erişkin dönem nörolojik hastalıklar arasında önemli bir yer tutar. Akut dönemde mortalite riskinin yüksek olması, hayatta kalan hastaların önemli bir kısmında ise ağır fonksiyon kaybına neden olarak uzun süre yardım ve bakım gerektirmesi nedeniyle iyi tanınması gereken bir hastalıktır. İnme (stroke), SVH ya bağlı ani bir şekilde meydana gelen ani serebral fonksiyon kaybını ifade eder. İnme, oluşan fokal beyin hasarı patolojisine göre iskemik ve hemorajik olarak iki alt gruba ayrılmaktadır. Tüm inmelerin % 80 'ini iskemik infarktlar, %15 'ini intraserebral hemorajiler ve %5 'ini de subaraknoid kanamalar oluşturmaktadır. Hipertansiyon (HT), kalp hastalığı (KH), atrial fibrilasyon (AF), diyabetes mellitus (DM), hiperlipidemi hastalığın oluşmasını kolaylaştıran kesinleşmiş risk faktörlerinden birkaçıdır. Hiperlipidemi özelikle iskemik SVH için bilinen bir risk faktörüdür. Lipid parametrelerinden LDL ve trigiserid yüksekliği ve HDL düşüklüğü kardiovasküler hastalıklar ve iskemik inme açısından önemlidir. Hemorajik SVH risk faktörü olarak lipid parametreleri ile ilgili bilgilerimiz ise azdır. Yapılan çalışmalarda hemorajik SVH da lipid değerlerinin risk faktörü olup olmadığı hakkında farklı sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmamızda Haydarpaşa Numune Hastanesi Nöroloji Kliniğine 2008 - 2012 tarihleri arasında SVH tanısıyla yatan 1500 hasta tarandı.Daha önceden SVH öyküsü olan, travma geçiren, madde bağımlılığı (kokain, alkol) olan, herhangi bir sebeple antiagregan ya da antikoagülan kullanan, tümör, anevrizma ve arterio-venöz malformasyonu olan hastalar ve kalıtsal lipid metabolizma bozukluğu olan hastalar çalışmaya alınmadı. Kriterleri sağlayan, rastgele seçilmiş 148 intraparankimal hemoraji hastasına karşılık yaş ve cinsiyet olarak eşleştirilmiş 152 iskemik SVH lı hastanın lipit düzeyleri karşılaştırıldı. Çalışma sonuçlarını etkilemeyeceğinden iskemik SVH lı grupta stroke tiplerine göre gruplandırma yapılmadı. Hemorajik SVH lı hastaların yaşları 29 ile 93 arasında olmakla beraber yaş ortalaması 64.4 ( ±12.3 yıl) idi. İskemik SVH lı hastaların yaşları 35 ile 93 arasında olmak üzere yaş ortalaması 66.5 (±11.1 yıl) idi. Hemorajik SVH lı 148 hastanın cinsiyeti 85 i erkek 63 ü kadındı.İskemik SVH lı 152 hastanın 88 i erkek 64 ü kadındı. Hastaların bilgileri dosyalarından retrospektif olarak tarandı. Hastaların dosyalarından yaşı, cinsiyeti, risk faktörleri ve hiperlipidemi için ilaç tedavisi alıp almadığı kaydedildi. Hastaların yatışı sırasında 12 saatlik açlık sonrası değerlendirilmiş olan tüm lipid parametreleri incelendi. Hastaların hastane içi takiplerindeki ölümler kaydedildi. Çalışmamızda hemorajik SVH lı hastalarda iskemik SVH lı hastalar ile karşılaştırıldığında trigliserid ve VLDL değerleri daha düşük, HDL değerleri daha yüksek saptandı.Total kolesterol ve LDL düzeyleri açısından her iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cerebrovascular diseases (SVH), which ranks first in the world as the third cause of death, disability and disability after coronary artery diseases and cancer, have an important place among adult neurological diseases. It is a disease that needs to be well-known due to the high risk of mortality in the acute period and the need for long-term help and care, causing severe dysfunction in the majority of surviving patients. Stroke refers to a sudden loss of cerebral function due to SVH. Stroke is divided into two subgroups as ischemic and hemorrhagic according to the focal brain injury pathology. Ischemic infarcts are 80% of all strokes, 15% are intracerebral hemorrhages and 5% are subarachnoid hemorrhages. Hypertension (HT), heart disease (KH), atrial fibrillation (AF), diabetes mellitus (DM), hyperlipidemia are some of the certain risk factors that facilitate the occurrence of the disease. Hyperlipidemia is a known risk factor, especially for ischemic SVH. Among the lipid parameters, LDL and trigiserid elevation and low HDL are important for cardiovascular diseases and ischemic stroke. Our knowledge of lipid parameters as a risk factor for hemorrhagic SVH is small. In the studies conducted, different results were obtained about whether lipid values ​​in hemorrhagic SVH are risk factors or not. In our study, 1,500 patients with the diagnosis of SVH were scanned at the Neurology Clinic of Haydarpaşa Numune Hospital between 2008 and 2012.Tumor, aneurysm and arterioma, with an history of SVH, trauma, substance addiction (cocaine, alcohol), for any reason, using antiaggregant or anticoagulants. - Patients with venous malformation and patients with hereditary lipid metabolism disorder were excluded from the study. The lipid levels of 152 patients with ischemic SVH matched by age and gender were compared against 148 randomly selected intraparenchymal hemorrhage patients meeting the criteria. In the group with ischemic SVH, grouping was not performed according to stroke types since it did not affect the study results. Although the ages of patients with hemorrhagic SVH were between 29 and 93, the mean age was 64.4 (± 12.3 years). The mean age of the patients with ischemic SVH was between 35 and 93 and the mean age was 66.5 (± 11.1 years). Of the 148 patients with hemorrhagic SVH, 85 were male and 63 were female. Of 152 patients with ischemic SVH, 88 were male and 64 were female. Patients' information was scanned retrospectively from their files. It was recorded from the files of the patients whether they received medication for age, gender, risk factors and hyperlipidemia. All lipid parameters that were evaluated after 12 hours of fasting during the hospitalization of the patients were examined. Deaths in the follow-up of the patients were recorded. In our study, patients with hemorrhagic SVH had lower triglyceride and VLDL values ​​and HDL values ​​were higher compared to patients with ischemic SVH. No significant difference was found between the two groups in terms of total cholesterol and LDL levels. Geri bildirim gönder Geçmiş Kaydedilenler Topluluk