Kaliks[4]aren 1.4-benzotiyazin hidrazit türevinin sentezi ve floresans sensörü olarak kullanılması
Synthesis of calix[4]arene 1.4-benzothiazine hydrazide derivative its use as a fluorescence sensor
  1. Tez No: 574573
  2. Yazar: FATIMAH FATEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Supramoleküler kimyada büyük yeri olan kaliksarenler bu alandaki diğer moleküllere kıyasla kolay sentezlenebilmeleri ve kolay fonksiyonlandırılabilmeleri sebebi ile sentetik organik kimyada en çok dikkat çeken makrosiklik bileşiklerdir. Bu tez çalışmasında p-ter-bütil kaliks[4]aren dihidrazid türevi (8) sentezlendikten sonra, 3-okzo-3,4-dihidro-2H-benzo[b][1,4]tyazin-2-ylidenasetil klörür (6) ile tepkimeye sokularak, hedef bileşik 9 sentezlendi. Sentezlenen bileşiğin yapısı spektroskopik metotlar (1HNMR, FTIR ) ile aydınlatıldı. Sentezlenen bileşiğin seçilen bazı metal katyonlarına (Na+ , Li+ , Ni+2, Hg+2, Cu+2, Pb+2, Co+2) karşı floresans özellikleri UV-Vis. ve floresans spektroskopik teknikleri kullanılarak incelendi ve Co+2 iyonuna karşı seçimli floresans özellik gösterdiği anlaşıldı. Emisyon dalga boyu 400 nm dir.
Özet (Çeviri)
Calixarenes, which have a great place in supramolecular chemistry, have become the most prominent macrocyclic compounds in synthetic organic chemistry due to their easy synthesis and functionalization compared to other molecules in this field. In this thesis, the p-tert-butyl calix [4] arene dihydrazide derivative was synthesized and then reacted with 3-oxo-3,4-dihydro-2H-benzo [b] [1,4] thiazin-2-ylideneacetyl chloride (6) for the target compound 9 was synthesized. The structure of the synthesized compound was elucidated by spectroscopic methods (1HNMR, FTIR). Fluorescent properties of compound 9 was examined towards selected some metal cations (Na+, Li+ , Ni+2, Hg+2, Cu+2, Pb+2, Co+2)) by using UV-Vis. and fluorescence spectroscopic methods and, was observed as Co+2 ion selective sensors and emission wavelength is 400 nm.