İnme şüphesi ile acil servise başvuran hastaların hastane içi organizasyonunun düzenlenmesi ile erken dönem prognoza etkilerinin saptanması
The emergency service organization for the patients admited with stroke suspicion and determination of its effect on short term prognosis
  1. Tez No: 574572
  2. Yazar: AYŞE YAĞMUR CEREB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HADİYE ŞİRİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmamızda, acil servise serebrovasküler hastalık öntanısı ile gelen hastalara yaklaşımın hızlandırılması ve nöroloji hekiminin liderliğinde inme ekibinin etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu amaçla müdahale stratejileri geliştirildi ve inme ekibi protokolü oluşturuldu. 2015 yılı Şubat ayı ve Ekim ayı boyunca Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne başvuran ve inme şüphesi düşündüren toplam 173 hasta prospektif olarak çalışmaya alındı. 2015 yılında Şubat ayı süresince Ege Üniversitesi Acil Servisi'ne başvuru yapan ve klinik olarak inme şüphesi olan 81 hastanın tümü bu çalışmaya dahil edildi ve bu hastaların hastaneye geliş süreleri, hastaneye hangi yolla geldikleri, acil serviste görüntüleme ve laboratuvar tetkiklerinin istenme ve sonuçlarının elde edilmesine kadar geçen süre ve nörologun sürece dahil olma süresi ve uygun olan olgularda trombolitik tedavinin başlamasına kadar geçen süre kaydedildi. Hastaların kliniğinin değerlendirilmesinde NIHS Skoru, Glaskow koma skalası, Modifiye RANKIN skoru, ABCD2 skoru kullanıldı. Hasta acil servisine kabul edildiğinde hastaneye geliş şekli, olay olduktan sonra hastaneye gelene kadar olan ulaşma süresi, triajda geçen süre, kan örneklerinin sonuçlarına ulaşılması, kranial tomografi sonucunun elde edilmesi, nörologun hastaya ulaşma süresi ilgili inme ekibi tarafından kaydedildi. İnme ekibinin kurulması, hastane içi gecikmelere neden olan prosedürlerin gözden geçirerek yeniden düzenlenmesi sonrasında 2015 yılı Ekim ayı süresince aynı parametreler ile inme şüphesi olan 92 hasta çalışmaya alındı. İstatistiksel değerlendirmede ilk olarak tüm verilerin tanımlayıcı istatistiklerini bakılmış ve Median ± IQR (inter quarter range) değerleri hesaplandı. İkinci olarak verilerin normallik analizi hesaplandı ve verilerin dağılımının normal dağılıma uygun olmadığı görüldü. P değerleri 0,05 ten küçük ise anlamlı kabul edildi ve α=0,05 önem seviyesinde Kolmogrov Smirnov testi ile hesaplandı. İkili karşılaştırmalarda normal dağılıma uymadığı için parametrik olmayan ikili bağımsız testlerden MANN WHİTNEY U TESTİ ile anlamlı olup olmadığına bakıldı. İstatistiksel analiz ise SPSS 20 software kullanılarak yapıldı. Yalnızca hastane öncesi dönemde harcanan süredeki değişiklik istatistiksel açıdan anlamlı kabul edilmemiştir. İnme ekibinin yalnızca hastane içi düzenlemeyi kapsaması nedeniyle hastane öncesi döneme ait sürelerde anlamlı değişiklik beklenmemiştir Ancak hastane içi döneme ait bütün sürelerde istatistiksel olarak anlamlı iyileştirme sağlanmıştır. Çalışmamızın ve literatürün sonuçları ışığında, inme ekibi kurulmasının inme hastasında yaklaşımı hızlandırdığı, trombolitik uygulamasının oranınını artırdığı, komplikasyon oranını azalttığı, kısa ve uzun dönemde hastanın prognozunu iyi yönde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to accelerate the approach of the patient who admited to Emergency Service with cerebrovascular disease and to evaluate the effectiveness of the stroke team under the leadership of the neurology physician. Intervention strategies were developed and a stroke team protocol was established fort his purpose. A total of 173 patients who were admitted to Ege University Medical Faculty Emergency Service during February and October 2015 were included in the prospective study. All of the 81 patients who were admitted to the Ege University Emergency Service during February 2015 and who were suspected to have a clinical stroke were included in the study and were informed about the time they arrived at the hospital, how they arrived at the hospital. Imaging and laboratory time schedules were noted. The time from neurological intervention to the commencement of thrombolytic therapy in appropriate cases was assessed. NIHS score, Glaskow coma score, Modifiye RANKIN score, ABCD2 score were used in the evaluation of the patients' clinic. When the patient was admitted to the emergency department, the stroke team recorded the time of arrival to the hospital, the time of arrival to the hospital after the event, time to triage, reaching the results of blood samples, obtaining cranial tomography results. After the establishment of the stroke team, 92 patients with suspected stroke were included in the study with the same parameters during October 2015. Statistical evaluation was performed by first taking the descriptive statistics of all the data and calculating Median ± IQR (inter quarter range) values. Secondly, normality analysis of the data was calculated and it was seen that the distribution of data was not suitable for normal distribution. P values less than 0.05 were considered significant and calculated using the Kolmogov Smirnov test at α = 0,05 significance level. Significance was assessed by MANN WHITNEY TEST. Statistical analysis was performed using SPSS 20 software. In our study, only the change in the time spent in the prehospital period was not considered statistically significant as expected. Statistically valuable improvement was achieved at all time intervals in-hospital period due to stroke team. The results of our study and the literature show that the stroke team has accelerated the stroke patient approach, increased the rate of thrombolytic therapy, reduced the complication rate and affected the prognosis of the patient in the short and long term.