İdare Hukuku açısından ruhsat
The licence in terms of Administrative Law
  1. Tez No: 574596
  2. Yazar: MUHAMMED İSMAİL ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA TANSUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
İdare Hukuku'nda ruhsat kavramı bir yönüyle tesis edilen bir idari işlem yerine kullanılırken, diğer yönden idari faaliyet aracını işaret eder anlamda kullanılmaktadır. Bu bağlamda, çalışmada ruhsatlar idari işlem teorisi açısından ve idari faaliyet aracı olarak incelenmiştir. İlk bölümde, idari işlemin unsurlarının yanında ruhsat işleminin yürürlüğü ve doğurduğu hakların korunması temelli bir inceleme yapılmıştır. İkinci bölümde ise ruhsatın bir yandan kamu hizmetinin özel kişilerce görülüş usullerinden biri olarak, diğer yandan kolluk usullerinden biri olarak öngörülmesinin tesadüfi bir ayrım olup olmadığı incelenmiştir. Bu kapsamda düzenleyici ve denetleyici kurumların verdikleri 'lisans' ve diğer farklı isimlendirmelere sahip ruhsatların tabi olduğu hukuki rejim izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In one aspect, the concept of license is used for an established administrative act. However, in another aspect, it refers to the means of administrative activity in administrative law. In this respect, licenses were examined both in terms of administrative act theory and as a means of administrative activity in this study. In the first chapter, an examination based on elements of administrative act, as well as effectiveness of the act of license and protection of rights arose from the act was held. As for the second chapter, it was questioned whether it is a random distinction to envisage the license as one of the procedures of public service by private individuals and as one of the law enforcement procedures. Within this scope, the legal framework of licenses given by regulatory and supervisory authorities were explained, including the ones labeled with different names.