Antik Yunan mitolojik unsurlarının kültürel bağlamda reklamcılık alanına yansıması
Reflectıon of Ancıent Greek mythologıcal factors on advertısıng ın the context of culture
- Tez No: 574598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüz küresel dünyasında kitle iletişim alanında etkili olabilmek adına birçok unsur bir araç haline gelmiştir. Kitleler üzerinde en etkili olanın bulunması ve kullanılması kitle iletişiminin asıl amacıdır. Kullanılabilecek unsurların aynı anda birçok kültür ile uyumlu ya da birçok kültüre uyarlanabilir olması, farklı kültürlerde eşdeğer anlamlar barındırması kitle iletişim dünyası için o unsuru oldukça cazip hale getirmektedir. Bu sebeple farklı kültürlerde yer edinmiş olan ve toplumların temelinde önemli bir yer tutan aynı unsurlar veya kültürel değişim ve dönüşümler sonucunda farklı kültürlerce benimsenmiş olan ortak değerler ve semboller sıkça kullanılır olmuşlardır. Bu noktada mitolojik unsurlar da yoğun sembolik anlamlar ihtiva etmeleri sebebi ile iletişim ve pazarlama alanında çokça kullanılır olmuştur. Kimi zaman birebir kullanılan bu mitolojik unsurların yanında ayrıca var olan tüketim bazlı kapitalist sistemin sürdürülebilirliğinin sağlanması adına her geçen gün bu unsurlardan hareketle oluşturulan yeni mitlerin ve karakterlerin üretimi de söz konusudur.
Özet (Çeviri)
Lots of factors became tools to be effective in today's global world on the field of mass media. The main reason of mass media is to find and use the most effective one on crowds. The factors become attractive to mass media world if they are matched with a lot of cultures at the same time adaptable to a lot of cultures and also if carry the same meaning on different cultures. That's why factors which have gained a seat on different cultures and take and important place on the based of society or common values and symbols which are ambraced by the different cultures as a result of cultural changing and transformation are offen used. At this point, mythological factors are used in the field of communication and marketing because they involve intensive symbols. Besides these mythological elements which are sometimes used exactly the same way, the production of new myths and characters which are formed from these elements every day is also in question in order to ensure the sustainability of the existing consumption based capitalist system.