Modernizmden postmoderrnizme değişen kimlik algısı ve küreselleşme süresinde oluşan tüketim kültürü
Chancing perception of identity from modernism to post-modernism and consumption culture occuret in globalisation process
- Tez No: 574599
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sosyal, kültürel ve teknolojik gelişmeler bireyin kimlik algısının şekillenmesinde önemli rol oynamaktadır. Törelerin geçerliliğini koruduğu geleneksel toplumlarda kimlik bir sorun teşkil etmezken, aklın ön plana çıktığı ve bireyin önem kazandığı modernizmde kimlik bir sorun haline gelmiştir. Kürselleşmenin de etkisiyle daha fazla bilgiye maruz kalan birey kimliğini toplumun değil kendi istekleri doğrultusunda şekillendirebileceğinin farkına varmıştır. Sonrasında gelen postmodern dönemle birlikte bireyler kimliklerini daha önceki dönemlerden farklı şekilde tanımlamaya başlamıştır. Daha esnek bir hal alan kimlik kavramı postmodernizmde tüketime dayalı bir kavrama dönüşmüştür. İnsanın olduğu her yerde var olan tüketim bireylerin yaşantısının neredeyse hepsini kapsar hale gelmiş ve birey kendi kimliğini dahi tüketir bir hal almıştır. Kitle iletişim araçları ve medyanın da etkisiyle birey üzerinde iyiden iyiye etkisini gösteren tüketim araçsallaşarak kimlik oluşturur hale gelmiş ve birey maruz bırakıldığı mesajlar sonunda postmodernist dünyasındaki tüketici kimliğini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Social, cultural and tecnological developments play an important role in shaping people's perception of identity. While identity is not a problem in traditional societies which morals are still valid, it is a problem in modernism where wisdom is prominent and individualism gains importance. Individuals who are exposed to more information because of effects of globalisation became aware that they can shape their identities according to their will, not society's. With the following post-modern era individuals started to identify their identities different than other eras. Identity-concept which became more flexible turned into a concept based on consumption. Consumption which exists in every place where human beings exist covered almost individuals' all life and even individuals started to consume their identities. Consumption which shows its effects on people completely with the impact of mass media and communication started to form identities by instumentalizing itself and individuals formed their consumer identities in post-modernist world as a result of being exposed to the messages.