Doğu Rumeli Türklerinin sesi Balkan gazetesi
Balkan newspaper: The voice of the Eastern Rumelia
  1. Tez No: 574605
  2. Yazar: SABİT AKIN ZAİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN AKÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 543
Özet
93 Harbi'nden mağlubiyetle ayrılan Osmanlı Devleti, 13 Temmuz 1878 tarihli Berlin Antlaşması'nı imzaladı. Bu antlaşma ile Bulgaristan Emareti ilaveten de Filibe merkezli Şarkî Rumeli Vilayeti teşekkül etti. 1885'e gelindiğinde ise Bulgaristan Emareti, Şarkî Rumeli Vilayetini bünyesine kattı. Akabinde bağımsız Bulgaristan'a doğru adım adım yürüyen bir sürece girildi. Nitekim II. Meşrutiyetin ilanı ardından 1908 Ekim ayına gelindiğinde Bulgaristan bağımsızlığını ilan etti. Bulgaristan Emareti bünyesindeki Şarkî Rumeli, merkezi Filibe ve diğer şehirleriyle Müslümanların nüfus yoğunluğuna sahip oldukları şehirlerdi. Özerk bir durumda olan Bulgaristan'da, Bulgaristan Türklerinin hak ve hukukunu müdafaa edecek surette ortaya çıkan gazeteler mevcuttu. Bu gazetelerden biri, ilk sayısı 22 Temmuz 1906 tarihinde çıkan, uzun süre bölge Türklüğünün sesi olan ve Ethem Ruhi Balkan tarafından çıkarılan Balkan gazetesidir. Balkan gazetesi Doğu Rumeli'nin merkezi Filibe'de çıkmış ve Filibe ahalisini havadisten haberdar etmeyi amaçlamıştır. Eğitimden, sosyal hayata, müftülerin seçimleri, milletvekillerinin faaliyetleri, Osmanlı-Bulgar ilişkileri ve benzeri pek çok konuda yayın faaliyetinde bulunmuş, Doğu Rumeli Müslüman Türklerinin sesi konumunda olmuştur. Doğu Rumeli Türklerinin sesi olan Balkan gazetesini inceleyen bu tez çalışması; gazeteyi, tespit edilen sayıları dikkate alınarak (1424 sayı) içerik ve yayın politikası çerçevesinde ele almaktadır. Tez çalışması, Arşiv belgeleri, Balkan gazetesi koleksiyonu, hatırat, araştırma eserler ve makalelere dayanılarak ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Following the defeat of the battle of War of 93 (The Russo-Turkish War of 1877–78), the Ottoman State signed the Treaty of Berlin under the date of July 13th, 1878. In addition to the Chiefdom of Bulgaria, the Province of Eastern Rumelia, centered in Plovdiv were formed by means of this treaty. In 1885, the Province of Eastern Rumelia participated to the Chiefdom of Bulgaria. Then a new phase began moving towards the independent Bulgaria. Upon declaration of the Second Constitutionalism, Bulgaria proclaimed its declaration of independence in October in 1908. The population density of the Eastern Rumelia within the borders of the Chiefdom of Bulgaria consists of Muslims within the central city of Plovdiv and the other cities. There are newspapers that defend the rights and remedies for Turkish people in Bulgaria, a self-governing state. One of these newspapers is Balkan newspaper founded by Ethem Ruhi Balkan. The first issue of the newspaper was published on July 22, 1906 and it became the voice of Turkish people for a long time. Balkan newspaper was published in Plovdiv, a center of the Eastern Rumelia and aimed at the citizen of Plovdiv to inform the news. Balkan newspaper, had an interest in many subjects from education to social life concerning the the elections of the mufti, the activities of the deputies and the Bulgarian–Turkish relations and became the voice of the Muslim Turks in the Eastern Rumelia. This thesis examines Balkan newspaper (1424 issue) the voice of the Eastern Rumelia. The publication policy and the content of the Balkan newspaper is analyzed. This thesis based on the issues of Balkan Newspaper, archive documents, memory books, research studies and the articles.