İş akdinin fesih hakkının sözleşmelerle sınırlandırılması ve cezai şart
The right of cancellation is restricted in labor contracts and penal clause
  1. Tez No: 574618
  2. Yazar: BARIŞ KARAKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İş ilişkilerinde iş sözleşmesinin ekonomik açıdan zayıf olan taraflarından biri olan işçinin, feshe karşı korunması, işverenin keyfi olarak iş sözleşmesini feshetmesini engellemek için iş sözleşmesinde fesih hakkı kanunla ve genellikle sözleşme ile sınırlandırılabilir. İş sözleşmesi sona erdirilirken işçi açısından da işveren açısından da belirli sınırlamalara tabi tutularak sona erdirilir. Genellikle işveren açısından sınırlama karşımıza çıksa da işçi açısından fesih hakkının sınırlandırılması da eğitim gideri karşılığı cezai şart olarak karşımıza çıkmaktadır. Nitekim çalışma konumuzda da iş akdinin fesih hakkının sözleşmelerle sınırlandırıldığında işverenin ve özellikle işçinin feshe karşı korunması, iş sözleşmesinin keyfi olarak feshedilmesinin nasıl engellendiği incelenmiştir. Ayrıca iş uyuşmazlıklarının sayısının sürekli artması ve davaların süresinin uzaması nedeniyle 7036 Sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile belli tür davalar bakımından arabulucuya başvuru zorunluluğu getirilmiştir. Arabuluculuk müessesesi çalışmamızda fesih hakkının cezai şart ile sınırlandırılmasında karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde fesih hakkının genel hatlarıyla ne olduğu, ikinci bölümde iş sözleşmesinde fesih hakkının kanunla ve sözleşme ile sınırlandırılması, üçüncü bölümde ise fesih hakkının cezai şart ile sınırlandırılması doktrin ve yargı kararları çerçevesinde ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In labor relations, in order to protect the employee, who is one of the parties of the labor contract and who is in an economically weaker position, the right of cancellation in the labor contract may be restricted by law and generally by contract to prevent the employer from cancelling the contract arbitrarily. While cancelling the labor contract, certain restrictions are determined both for the employee and the employer. Although these restrictions are generally for the employer, for the employee we encounter the restriction of the right of cancellation as penal clause against expenditure of education. Thus in our study, the protection of the employer and especially the employee against cancellation when the right of cancellation is restricted in labor contracts and how the arbitrary cancellation of the contract is prevented is examined. Also because of the increased number of labor disputes and the extended duration of the lawsuits, the obligation to consult a mediator for certain lawsuits is imposed by Labour Courts Law numbered 7036. In our study, Mediation appears in the restriction of the right of cancellation with the penal clause. Our study consists of three parts. In the first part, the outline of the right of cancellation, in the second part, the restriction of the right of cancellation in the labor contract by law and contract, in the third section the restriction of the right of cancellation with the penal clause within the frame of doctrine and judicial decisions are examined in detail.