Eti Maden Bigadiç Bor İşletme Müdürlüğünde bulunan 7 tesise ait enerji izleme otomasyonu sisteminin PLC ve SCADA ile tasarlanması
Design of energy monitoring automation of 7 factories in Bigadiç Boron operations directorate with PLC and SCADA system
  1. Tez No: 787113
  2. Yazar: MEHMET FATİH VANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAVUT AKDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Eti Maden Bigadiç Bor İşletme Müdürlüğünde bulunan birbirinden uzak lokasyonlardaki 7 üretim tesisine ait enerji tüketim verilerinin takibinin manuel yöntemlerle yapılması, yanlış okumalardan kaynaklı hatalı verilerin işlenmesi ve karşılaşılan cezai durumların öncesindeki değerlerin takibinin yapılamaması ve farklı departmanlardaki enerji yöneticilerinin enerji merkezlerine uzak olmaları problemlerine bir çözüm üretmek amacıyla yapılmıştır. Dünyada endüstriyel tesislerde enerji yönetim sistemleri bu çalışmaya benzer metotlarla IBM-SPSS veya PLS-SEM gibi veri analiz yazılımları ile modellenmekte ve tek bir merkezden yönetilebilmektedir. Bu çalışmada uygulanan yöntem ise bir SCADA sisteminde toplanan verilerin PLC (Programmable Logic Controller) ünitesine aktarılması ve bu sistemde takibinin ve raporlanmasının yapılması şeklinde tasarlanmıştır. Veriler enerji analizörleri vasıtasıyla MODBUS RS485 haberleşme protokolü kullanılarak merkezi bir SCADA sisteminde toplanmıştır. Bir sonraki aşamada enerji analizöründeki bilgiler PLC (Programmable Logic Controller) ünitesine aktarılmıştır. Sistem sayesinde tesislerin şebekeden çektiği aktif güç için detaylı grafiklendirmeler yapılarak aktif güç analizinin yapılması sağlanmıştır. Böylelikle lokasyon olarak birbirinden uzak ve ulaşımı zor tesislerin elektrik enerjisi verileri tek bir merkezde toplanmış ve enerji süreçleri yönetilebilir hale getirilmiştir. Uygulama sonrası manuel okumalardan kaynaklı sorunlar ortadan kalkmış, tüketilen elektrik enerjisine ait kritik veriler tek merkezden kontrol edilebilir hale getirilmiş ve farklı lokasyonlardaki enerji yöneticilerinin enerji izleme sistemine kolay bir şekilde erişebilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study is a solution to the problems of following up the energy consumption data of 7 production facilities in remote locations in Eti Mine Bigadic Boron Operations Directorate with manual methods, processing erroneous data due to incorrect readings, not being able to follow up the values before the penal cases encountered, and the energy managers in different departments being far from the energy centers. Energy management systems in industrial use in the world are modeled with data analysis software such as IBM-SPSS or PLS-SEM with methods similar to this study and can be managed from a single center. The method applied in this study is designed to transfer the data collected in a SCADA system to the PLC (Programmable Logic Controller) unit and to follow up and report it in this system. Data were collected in a central SCADA system using the MODBUS RS 485 communication protocol by means of energy analyzers. In the next step, information in the energy analyzer was transferred to the PLC unit. Thanks to the system, detailed graphics were made for the active power drawn by the facilities from the network, and active power analysis was provided. Thus, the electrical energy data of the facilities that are far from each other and difficult to reach in terms of location have been collected in a single center and energy processes have been made manageable. After the application the problems caused by manual readings have disappeared, critical data of the consumed electrical energy can be controlled from a single center and energy managers in different locations have easy access to the energy monitoring system.