Chiral metal catalyzed enantioselective sythesis of pyridinyl pyrrolidine derivatives
Kiral metal katalizörleriyle piridinil pirolidin türevlerinin enantioseçici sentezi
- Tez No: 574677
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bir çok kiral doğal bileşiğin yapısında pirolidin ana iskeleti mevcuttur. Pirolidin yapısı içeren bileşiklerin tamamına yakını biyolojik aktivite göstermektedir, bir kısmıda ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu yapıların sentezi için kullanılan önemli tepkimelerden biri azometin ylidlerin dipolarofiller ile 1,3-dipolar halkasal katılma tepkimesidir. Atom ekonomik olan bu tepkimeyle tek basamakta iki tane“C-C”bağı ve dört tane stereojenik merkez oluşturulabilmektedir. Grubumuz bir amino alkol türevi olan, yapısında ferrosen ve aziridin grupları içeren kısaca FAM olarak adlandırdığımız kiral bileşikleri sentezleyerek bir metal varlığında kiral katalizör olarak kullanıp organik bileşiklerin enantioseçici sentezini gerçekleştirmiştir. Bu tez kapsamında bu kiral katalizörler ve yeni türevleri (1-NFAM ve CFAM) piridinil substitue pirolidin bileşikleri enantioseçici olarak sentezinde literatürde ilk kez test edilmiştir. Pirolidin yapılarının sentezi azometin ylidlerin elektronca fakir dipolarofiller ile 1,3-dipolar halkasal katılma tepkimesi ile gerçekleştirilmiştir. Azometin ylidlerin öncüsü olan iminler, 2-, 3- ve 4-piridinkarbaldehitin glisin metil esteri ile kondenzasyonu ile hazırlanmıştır. Dipolarofil olarak dimetil maleat, tert-bütil akrilat, metil akrilat, N-metilmaleimid, trans-çalkon and vinilsulfon kullanılmıştır. Metal kaynağı olarak gümüş, bakır ve çinko tuzları denenmiştir. Tepkime şartlarının bir çok parametreye göre optimize edilmesi sonucunda PFAM1 kiral ligandının gümüş ile birlikte diğer kiral ligand ve metallerden daha iyi katalizleyerek ürünü %94 verim ve %48ee ile oluşturduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Pyrrolidine skeleton can be found as core structures in many natural compounds. Almost all pyrrolidine derivatives show some biological activities and some of them are used as drugs. These compounds can be synthesized by 1,3-dipolar cycloaddition reaction of azomethine ylides with dipolarophiles. This strategy is one of the most efficient and atom economical reaction, because two“C-C”bonds and up to four stereogenic centers can be created in a single step. Our group has synthesized amino alcohol type chiral ligands having ferrocene and aziridine units in their structures. These ligands are shortly called FAM and used with a metal as chiral catalyst for the enantioselective synthesis of organic compounds. In this thesis these chiral catalysts and new derivatives (1-NFAM and CFAM) were screened for the first time in the literature for the enantioselective synthesis of pyridinyl substituted pyrrolidine derivatives. For the synthesis of pyrrolidine structures, 1,3-dipolar cycloaddition of azomethine ylides with electron deficient dipolarophiles were used. Imines, the precursors of azomethine ylides, were prepared by condensation of 2-, 3-, and 4-pyridinecarboxaldehyde with glycine methyl ester. Dimethyl maleate, tertiarybutyl acrylate, methyl acrylate, N-methylmaleimide, trans-chalcone, and vinylsulfone were used as the dipolarophiles. As the metal sources, silver, copper and zinc salts were tested. After optimizing the reaction conditions by changing many parameters, it was found that PFAM1 chiral ligand with silver is catalyzing the reaction better than the other ligands and metal sources by forming the product in 94% yield and 48% ee.