Süperiletkenlerde kaldırma kuvvetinin incelenmesi
Investigation of levitation force in superconductors
- Tez No: 574691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Eritme büyütme yöntemiyle Yb katkılı Sm123 süperiletkenlerini ürettik. Örnekler askılama kuvveti açısından incelenmiştir. Manyetik kaldırma, yeni tasarlanan dikey manyetik askılama kuvveti ölçüm sistemi kullanılarak hesaplanmıştır. Bu ölçüm Sıfır Alan Soğutmalı (ZFC) işlemiyle 77K'da Nb-Fe-B sabit mıknatısı (~ 0,5T) ile yapılmıştır. Askılama kuvveti, dinamik eğri uydurma yöntemi ile analiz edildi. En uygun eğri ve denklemleri F=F_o+ae^(-bz). olarak belirlendi. Yükselme işlemi sırasında SmYb6 örneğinde daha yüksek histerezis belirlendi. Tüm örneklerde regresyon neredeyse 1'e eşittir. Öte yandan, eğri parçaları uygun ve doğru. Bu sonuçlar, üretilen numunelerin teknolojik yönden rulman sistemlerine, manyetik sensörlere ve diğerlerine uygulanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
We produced Yb dopped Sm123 superconductors by the melt growth method. The samples have investigated in terms of levitation force. The magnetic levitation calculated by using our newly designed vertical magnetic levitation force measurement system. It has the Nb-Fe-B permanent magnet (~0.5T) at 77 K with Zero Field Cooled process. The levitation force results analyzed by dynamic curve fit method. The best fit curve and their equation were determined as F=F_o+ae^(-bz). The higher hysteresis was determined on the sample SmYb6 during the ascending process. All sample regression nearly equals to 1. On the other hand, the curve fittings are suitable and correct. These results showed that the produced samples can be applied to bearing systems, magnetic sensors and others in technological respect.