Aphis gossypii Glover (Hemiptera: Aphididae)'nin kanatsız ve kanatlı formlarının popülasyon gelişimi
Population development of wingless and winged forms of Aphis gossypii Glover (Hemiptera: Aphididae)
  1. Tez No: 574692
  2. Yazar: HÜLYA TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH ÖZGÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada Aphis gossypii Glover (Hemiptera: Aphididae)'nin kanatsız ve kanatlı formlarının henüz doğmuş nimfleri alınarak meydana getirilen iki farklı popülasyonunun yaşam çizelgeleri oluşturulmuştur. Ayrıca her bir popülasyondan meydana gelen annelerin farklı yaşlarına göre doğuran nimflerinin gelişme, canlılık oranı ve doğurgan olup olmadıkları araştırılmıştır. Çalışma 2016 yılında Van Yüzüncü yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünde, 25±1ºC sıcaklık %60±5 orantılı nem ve 16:8 saatlik aydınlık:karanlık şartlarına ayarlanmış iklim odasında yürütülmüştür. Kanatsız formlarından meydana gelen popülasyonun nimflerinin %80'i ergin olabilmiştir. Bu erginlerin tamamından sadece kanatsız erginler meydana gelmiştir. Kanatlı formlarından meydana gelen popülasyonun nimflerinin ise %78'i ergin olabilmiş, ergin olabilen bireylerin %8'i kanatlı forma dönüşmüştür. Her iki formun hesaplanan yaşam çizelgeleri arasında istatistiksel olarak bir fark bulunmazken, kanatsız ve kanatlı formlara göre yaşam çizelgesi parametreleri sırasıyla; kalıtsal üreme yeteneği (r) 0.130 g-1 ve 0.140 g-1, artış oranı sınırı (λ), 1.139 g-1 ve 1.150 g-1, net üreme gücü (R0) 6.54 nimf/dişi ve 7.61 nimf/dişi, ortalama döl süresi (T), 14.36 gün ve 14.43 gün olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the life tables of two different populations of Aphis gossypii Glover (Hemiptera: Aphididae) were obtained by taking the nymphs of the wingless and winged forms. In addition, the development, survival and fertility of the nymphs of the mothers from each population according to their maternal ages were investigated. The study was carried out in 2016 in Van Yüzüncü Yıl University, Faculty of Agriculture, Department of Plant Protection. The climate room was adjusted to 25 ± 1ºC temperature, 60 ± 5% relative humidity and 16: 8 hour light: dark conditions. 80% of the nymphs of the population consisting of wingless forms could be mature. Of all these adults, only wingless adults were formed. 78% of the nymphs of the population consisting of winged forms could be adult and 8% of adults could become winged. While there were no statistical differences between the calculated life tables of both forms, the life table parameters according to wingless and winged forms were as follows; The intrinsic rate of increase (r) 0.130 d-1 and 0.140 d-1, the finite rate of increase (λ), 1.139 d-1 and 1.150 d-1, the net reproductive rate (R0) was 6.54 nymphs/female and 7.61 nymphs/female, mean generation time (T) was 14.36 days and 14.43 days.