Yapraktan K2SO4 uygulamasının potasyum eksikliği olan mısır bitkisinde büyüme ve iyon içeriğine etkisi
Effect of folliar application of K2SO4 on growth and i̇on composition of K deficient maize
  1. Tez No: 574760
  2. Yazar: SEDA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL SAKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Değişen iklimle birlikte, daha fazla stres faktörü bitki büyümesi ve gelişmesini olumsuz etkilemekte, dolayısı ile global gıda güvenliği her geçen gün daha fazla tehlikeye girmektedir. Hızla artan dünya nüfusunu ve gelecek nesillerin gıda güvenliğini sağlayabilmek için bitki besleme üzerine yapılan çalışmalar, tarımsal verimliliği ve toprak kalitesini artırmak için pratik ve hızlı çözümlere odaklanmıştır. Biyotik ve abiyotik stres faktörleri altında optimum verimi alabilmek için bitki bünyesinde gerekli besin elementlerinin de yeter düzeyde olması gerekmektedir. Potasyum bitkilerde birçok fizyolojik aktiviteyi doğrudan veya dolaylı etkilemenin yanında, kuraklık gibi stres koşullarında bitkilerin daha fazla ihtiyaç duyduğu bir besin elementidir. Potasyum bitkide birçok enzimin aktivasyonu, fotosentez, fotosentez ürünlerinin daha etkin taşınması, azotun kullanım etkinliğini arttırması gibi fizyolojik aktiviteleri kontrol ederek bitkilerin hastalık ve zararlılara karşı direncini de arttırır. Toprak potasyum içeriğinin düşük olduğu durumlarda veya stres koşulları nedeni ile bitki köklerinin yeter düzeyde gelişemediği durumlarda yaprak gübreleri bitki gelişimini artırmak ve bitki besin elementi ihtiyacını kısmen karşılamak için kullanılabilmektedir. Planlanan bu çalışmada, potasyumun yeterli olmadığı koşullarda yetiştirilen mısır bitkisinde yapraktan uygulanan K2SO4 gübrelerinin mısır bitkisinin fizyolojik ve morfolojik parametreleri üzerindeki etkilerini araştdık. Çalışma sera ortamında hidroponik (topraksız tarım) sistemle yetiştiridi. Deneme tam faktöriyeli toplamda 4 uygulama ve 5 tekürrür (4x5) olacak şekilde kuruldu. Uygulamalar sırası ile i) potasyum yeterli, ii) potasyum yetersiz, iii) potasyum yetersiz+kökten K uygulaması, ve iv) potasyum yetersiz + yapraktan K uygulaması olarak belirlenmiştir. Yaprak gübreleri, potasyum eksikliği ortaya çıktıktan sonra haftada 2 gün olmak üzere yapraktan sprey şeklinde uygulandı ve uygulama 2 hafta devam etti. Denemede, kütle verim parametreleri, klorofil ölçümü, SPAD ölçümü ve bitki besin elementi içeriği ölçüldü.
Özet (Çeviri)
With the changing climate, more and more biotic and abiotic stress factors affect crop growth and development endangering global food security. Fast and practical management practises need to be developed in agricultural production systems to maintain crop yield under changing climate and rapidly growing world population. To maintain crop yield under stress situations, plant nutrient status must be optimum. Specifically, potassium known as drought element regulates number of physiological processes directly or indirectly and plant potassium need increase significantly under stress situations. Potassium in plants regulates number of enzymatic reactions, photosynthesis, and transport of photosynthetic products from source to sink organs. When plants roots are unable to uptake sufficient potassium from the soil (e.g. not sufficient K reserved in soil or hampered root development), application of potassium containing foliar fertilizers may sustain crop yield. In the present study, we aim to study the effect of foliar K2SO4 application on maize K uptake and development. The study was conducted as a hydroponic plant culture. The experiment consisted of 4 treatments and 5 replications with a full factorial block design (4*5). The treatments was as follow; i) Control (sufficient K), ii) K deficient, iii) root K application in K deficient maize, and iv) K deficiency with foliar K application application. We did determine biomass yield, chlorophyll content, SPAD analysis, and plant nutrient content.