Böbrek alt pol taslarına uygulanan ekstrakorporealsok dalga lıtotrıpsı (eswl)'nın basarısını ön görmedekullanılan yöntemlerın degerlendırılmesı
Evaluation of methods in predicting success after extracorporeal shockwave lithotripsy for lower pole kidney stones
  1. Tez No: 574805
  2. Yazar: EMRE ARPALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH YAŞAR SARGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
ESWL günümüzde böbrek taslarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir tedavi metodudur. Düsük morbiditesi ve yüksek tedavi oranları bu tedavi seklini cazip hale getirmistir. Böbrek alt kesim taslarında ESWL'nin basarı yüzdesinin daha düsük oldugu bildirilmistir ve basarıyı etkileyen birçok anatomik faktör incelenmistir. Bunların yanı sıra anatomik yapılardan faydalanılarak yapılan geometrik ölçümler kullanılarak basarı ön görülmeye çalısılmıstır. Bu çalısmada intravenöz ürogram kliselerinden faydalanılarak alt pol infundibulum genisligi (apig), alt pol infundibulum uzunlugu (apiu), alt pol oranı, tas alanı, tasın radyografik görünümü, infundibulopelvik açı (ipa) ve renal pelvikalisyel anatominin yanı sıra tamamen yeni bir metot olan infundibulotransvers açı (ita), kullanılarak ESWL'nin alt pol taslarındaki basarısı tahmin edilmeye çalısılmıstır. Eldeki verilere çoklu diskriminant analizi yapıldıgında ve basarıyı tahminde en önemli anatomik faktörlerin agırlıgı arastırıldıgında, sırasıyla infundibulum uzunlugunun ve her iki teknikle ölçülen infundibulopelvik açıların en basta yer aldıgı, bunları takiben de infundibulotransvers açının geldigi izlenmistir. Tas alanı ile basarı arasında iliski bulunmamıstır. Tas alanının artması sadece islem sayısının artmasına neden olmustur. Bu verilerin ısıgında bu çalısmada incelenilen bu yeni parametre klinik pratikte daha önceden incelenmis metotlarla kombine edilerek veya tek basına basarının tahmininde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
ESWL is currently a common method used for the treatment of kidney stones. Low morbidity and high success rated make it and attractive treatment modality. Success of ESWL for lower pole kidney stoned is known to be low and many anatomical factors were investigated. Moreover, geometric measurement techniques involving anatomical landmarks were utilized to predict the success. In this study, lower pole infundibulum width (IW), infundibular lenght(IL), lower pole ratio, stone area, radiographic appearance of the stone, infundibulopelvic angle (IPA), and a method, infudibulotransverse angle (ITA) in addition to pelvicalyceal anatomy were used predict the success of ESWL for lower pole kidney stones. After the obtained data was analyzed with multiple discriminant analysis and the power of the anatomical factors to predict the success were investigated, infundibular length and infundibulopelvic angle, measured by the two techniques were found to be most efficient techniques followed by infundibulotransverse angle. No correlation was found between stone area and stone clearance. However, increasing stone area was correlated with ESWL session number. By the help of these data form this study, it can be concluded that a new parameter (ITA) can be used to predict the success rate by combining with previously determined methods.