Türkiye-İngiltere ilişkileri (1932-1939)
Turkey-Britain relations (1932-1939)
- Tez No: 574813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından İkinci Dünya Savaşı'nın başlangıcına kadar olan süreçte gelişen Türkiye-İngiltere ilişkilerini ele almaktadır. Çalışmanın temel çıkış noktası, 1932'ye kadar süregelen çatışma sürecinin ardından iki ülke ilişkilerinin; Türkiye'nin Cemiyet-i Akvama (Milletler Cemiyeti) katılması ile güçlenerek ittifaka doğru gelişmesidir. Türkiye ile İngiltere'nin birbirine uluslararası arenada yaklaşmalarının en önemli sebeplerinden biri, iki büyük savaş arası dönemde kolektif emniyeti sarsan politik koşullar olmuştur. Revizyonist ve statükocu yürütümlerin birbirleri ile ciddi bir mücadele içerisinde bulunduğu bu dönemde Türkiye, statükoculuğu benimseyerek uluslararası ilişkilerde İngiltere ile aynı safta yer almıştır. Bilhassa Avrupa'daki revizyonist politikaların ivme kazandığı 1930'lu yıllarda, dünya barışını tehlikeye atan İtalya ve Almanya karşısında Türkiye ile İngiltere, anti revizyonist bir dış politika izleyerek barıştan yana tavırlarını korumuş; yeni bir dünya savaşını engelleme fikrini savunarak ortak stratejiler geliştirmeye çalışmıştır. Akılcı politikalar ile olgunlaşan bu iş birliği, her iki ülkenin de İkinci Dünya Savaşı öncesinde uluslararası güvenliği sağlamayı hedef alarak uyguladıkları anti-revizyonist ve barışçıl dış politika yöntemleri neticesinde ortak paydada buluşmalarını sağlamıştır. Türkiye ve İngiltere, aynı dış politik düzlemde bir seyre sahip olduklarını Üçlü İttifaka imza atarak ispat etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the relations developed between Turkey and Britain during the period from the foundation of the Turkish Republic to the start of the Second World War. The starting point of the study is that followed by the process of the ongoing conflict until 1932, relations between the two countries strengthened and moved towards an alliance after Turkey had become a member of the League of Nations. One of the essential reasons why Turkey and Britain approached each other in the international arena is the political conditions that undermined collective security in the period between the two great wars. In this period when the status quoist and revisionist policy were in a severe fight with each other, by adopting a status quoist policy, Turkey involved in the same camp with Britain in terms of international relations. In particular, in the 1930s that the revisionist policy accelerated in the European, against Italy and Germany, who endangered the world peace, Turkey and Britain have maintained their stance in favor of peace by following an anti-revisionist foreign policy, and they tried to develop common strategies defending the idea of preventing a new world war. This cooperation, which matured with rational policies, enabled both countries to meet at the common ground as a result of the anti-revisionist and peaceful foreign policy methods implemented by aiming to ensure international security before the Second World War. Turkey and Britain have demonstrated that they were on the same foreign policy plane by signing a Tripartite Alliance.